آئین نامه شورای راهبردی معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شد/ دکتر میرزاده: دنبال اهداف سیاسی نیستیم

۱۲ آذر ۱۳۹۳ | ۲۱:۳۲ کد : ۱۲۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۶۹
روابط عمومی

دکتر میرزاده در جلسه شورای راهبردی معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی،گفت: هدف از تشکیل این شورا و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سیاسی نیست بلکه می خواهیم از پتانسیل مجلس برای بهبود روند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بهره ببریم.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در اولین جلسه شورای راهبردی معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور دکتر میرزاده و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، آئین نامه این شورا توسط اعضا پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

دکتر میرزاده در این جلسه ضمن تبریک روز مجلس و گرامیداشت شهادت آیت الله حسن مدرس، اظهار داشت: شهید مدرس نماد معقول اجتماعی بود که در آن زمان جز صلاح مردم و برقراری ارتباطی درست میان مردم و مجلس هدفی نداشت.

وی با بیان اینکه مجلس نهادی است که در رأس قواست و عصاره فضائل ملت است، ادامه داد: ما می توانیم از این قدرت مهم که بسیار تعیین کننده هم هست، برای توسعه فرآیندهای علمی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بهره ببریم.

وی با اشاره به تشکیل 13 شورای راهبردی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بر تمرکززدایی و مشورت جمعی بنا نهاده شده است. بدون در نظر گرفتن جناح سیاسی افراد و تنها براساس فرهیختگی و تجربه آنها، با دیگران تعامل برقرار می کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: 1260 نفر فرهیخته که عضو هیأت امنای استانی و شورای راهبردی دانشگاه هستند، بدون اینکه بار مالی به دانشگاه تحمیل کنند، با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری می کنند که مایه مباهات است.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل شورای راهبردی معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: به نظر می رسد با تشکیل این شورا مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی در سطح ملی و منطقه، توسط نمایندگان بهتر منعکس می شود.

مجلس و دانشگاه آزاد اسلامی می توانند با تعامل و همفکری موجب ارتقای وضعیت آموزش عالی شوند.

دکتر میرزاده افزود: با تشکیل این شورا، دانشگاه آزاد اسلامی و مجلس بدون اینکه دخالتی در امور یکدیگر داشته باشند، می توانند با تعامل و همفکری موجب ارتقای وضعیت آموزش عالی در کشور شوند.

دکتر میرزاده گفت: وجود 500هزار صندلی خالی در دانشگاه آزاد اسلامی واقعیتی است که بسیاری از منتقدان دانشگاه آن را نادیده می گیرند و این در حالی است که ما برای نگهداری این فضاها و کارمندانی که استخدام کرده ایم، هزینه می کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تأثیر این دانشگاه در توسعه کشور و اشتغال زایی افزود: با توجه به اینکه در 8 سال گذشته میزان اشتغال زایی در کشور از رشدی منفی برخوردار بوده، اما دانشگاه آزاد اسلامی توانسته با استخدام کارمندان و اعضای هیأت علمی، 76هزار شغل ایجاد کند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر آبادانی اقلیم های کشور، باعث توسعه یافتگی سیاسی هم شده، گفت: وجود 5میلیون فارغ التحصیل و حدود یک میلیون و 600هزار دانشجو از عوامل موثر در توسعه یافتگی سیاسی کشور است که این دستاوردها باید حفظ شود.

دکتر میرزاده به تأسیس 2600 موسسه آموزش عالی طی 8 سال گذشته توسط دولت قبل اشاره کرد و گفت: بسیاری از این موسسات از شاخص های اولیه آموزشی بی بهره اند، اما به نظر می رسد تنها دانشگاه آزاد اسلامی زیر ذره بین است و این در حالی است که این دانشگاه از دولت پولی دریافت نمی کند. پیشنهاد می کنم نمایندگان مجلس به جای بحث های سیاسی، بحث های کارشناسی را مطرح کنند. البته ما این موضوع را قبول داریم که نواقصی وجود دارد و درصدد برطرف کردن آنها هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی پژوهش و فناوری از سوی مقام معظم رهبری افزود: با توجه به سند چشم انداز کشور باید ایران به قطب علمی جهان اسلام تبدیل شود. همچنین 50درصد از GDP ایران از طریق اقتصاد دانش بنیان تأمین شود و این امر بدون توسعه تحصیلات تکمیلی محقق نخواهد شد.

دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی به استانداردهای علمی و وزارت علوم توجه کرده است

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در فرآیند توسعه تحصیلات تکمیلی استانداردهای علمی و وزارت علوم را مد نظر قرار داده است، گفت: ما شاخص های لازم را مشخص کرده ایم و قرار است طی یک برنامه چهارساله آن را اجرا کنیم تا برند دانشگاه را در سطح ملی و منطقه ای بالا ببریم.

وی همچنین از تأمین حدود 7درصد از منابع مالی واحدهای دانشگاهی غیر از شهریه خبر داد و گفت: در گذشته حدود 99درصد از درآمد دانشگاه آزاد اسلامی از طریق شهریه تأمین می شد. در بودجه سال 93 پیش بینی شده بود که 12درصد از منابع مالی دانشگاه از طریق فعالیت های اقتصادی دانش بنیان و تبدیل به احسن کردن اموال تأمین شود که تاکنون بسیاری از واحدها توانسته اند 8درصد از آن را عملی کنند.

دکتر میرزاده تأکید کرد: هدف از تشکیل این شورا و ارتباط با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دنبال کردن اهداف سیاسی نیست بلکه می خواهیم از پتانسیل مجلس برای افزایش روند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بهره ببریم.

شایان ذکر است جلسه شورای راهبردی امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر میرزاده و با حضور دکتر منادی، دکتر پزشکیان، دکتر شهریاری، دکتر نگهبان سلامی، دکتر هادی قوامی، دکتر تابش، دکترموید حسینی صدر، دکتر عبداللهی،حجت الاسلام عسگری(معاون امور مجلس)، دکتر طه هاشمی (معاون فرهنگی)، دکتر انگجی (معاون امور بین الملل) و دکتر علوی فاضل (معاون سنجش و پذیرش) برگزار شد.