دکتر میرزاده در مراسم گرامیداشت روز دانشجو خبر داد : ارائه تسهیلات برای فعالیت تشکل‌های دانشگاه آزاد با تقویت رویکرد فرهنگی، علمی و پژوهشی/ فضای دانشگاه‌ها باید سرشار از آزادی بیان و آزاد اندیشی باشد

۱۶ آذر ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۰ کد : ۱۲۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۰۹
آنا

خبرگزاری آنا: دکتر حمید میرزاده از ابلاغ آیین نامه‌ای به منظور ارائه تسهیلات و حمایت از فعالیت تشکل‌های اسلامی و سیاسی دانشگاه آزاد با تقویت رویکرد فرهنگی، علمی و پژوهشی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بعد از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در واحد تهران غرب برگزار شد ضمن تبریک این روز فرخنده گفت: روز دانشجو بیانگر عظمت و بزرگی نقش محوری دانشجویان در جامعه ایران است و نقش آنان در روشنگری تاریخ معاصر، نقشی ممتاز و بی‌بدیل بوده است چرا که تاثیر جنبش دانشجویی بر ملی شدن صنعت نفت و با مبارزه با رژیم استبدادی بر هیچ کسی پوشیده نیست.

وی اظهار کرد: روز دانشجو ثابت می‌کند که دانشگاه برای همیشه زنده است و روز 16 آذر سال 1332 که همراه با شهادت سه نفر از فرزندان این سرزمین بود نقطه عطفی برای دانشجویان کشور به منظور حضور فعال در عرصه فرهنگ، دانش و سیاست کشور است.

میرزاده حرکت دانشجویی را یک جنبش ضد استبدادی، ضد استعماری و استقلال طلبی و وطن طلبی دانست و گفت: خون شهدای آذر 32 راه بازگشت استبداد به ایران را برای همیشه بست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشجویان در دانشگاه‌های ایران به عنوان یک عضو اساسی، پشتیبان و دیده‌بان و ناظر قلمداد می‌شود. دانشجویان باید مدیریت را نقد کنند و اگر مدیریتی نقد نشود در جا خواهد زد.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در مسیر پژوهش و آموزش به موفقیت برسیم باید مورد نقد قرار بگیریم و دانشجو جزء این کشور و جامعه است بنابراین نباید نسبت به مسائل بی‌تفاوت باشد و نسبت به هر آنچه در کشور می‌گذرد حساسیت دارد.

میرزاده ادامه داد: دانشگاه آزاد جایگاه بلندی برای دانش، آزاد اندیشی و توسعه اسلامیت در دانشگاه‌های ایران است و باید سرشار از فرهنگ و علم و پژوهش باشد.

وی افزود: در دنیای پر شتاب رقابت علمی و پژوهشی فعالیت اول و ماموریت اصلی استادان و دانشجویان حضور در میدان رقابت و ارتقاء جایگاه کشور و توسعه علم و پژوهش است.

فضای دانشگاه‌ها باید سرشار از آزادی بیان، عقیده و آزاد اندیشی باشد

وی تاکید کرد: فضای دانشگاه‌ها باید سرشار از آزادی بیان، عقیده و آزاد اندیشی باشد و اگر دانشجو قدرت تحلیل و نقش فعال داشته باشد می‌تواند در پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور موثر واقع شود.

میرزاده با بیان اینکه بخش عمده‌ای از آزادی و استقلال دانشگاه‌ها با تحقق انقلاب اسلامی ایران و حاکمیت مردم سالاری محقق شد، گفت: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با ایجاد کرسی‌های آزاد اندیشی پیشگام اجرایی شدن فرهنگ گفتمان و تحلیل در دانشگاه‌ها است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما از تشکل‌های سیاسی با هر نوع گرایشی که باشند در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت می‌کنیم و بخشنامه تسهیل فعالیت‌های تشکل‌های اسلامی و سیاسی با رویکرد فرهنگی، علمی و پژوهشی در همین رابطه صادر شده است.

او افزود: خوشحالم که تشکل‌های دانشجویی جان تازه‌ای گرفته و نشاط سیاسی، فرهنگی و علمی در دانشگاه‌ها رونق می‌گیرد.

میرزاده در ادامه به برخی از تسهیلات و یارانه‌های مختلفی که به تشکل‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد طبق بخشنامه مذکور اختصاص می‌یابد اشاره کرد و گفت: دفتر کاری در دبیر خانه ستاد هماهنگی در استان‌ها به این تشکل‌ها اختصاص می‌یابد.

وی تاکید کرد :مطالبات تشکل‌های دانشجویی در چارچوب قانون و مقررات دانشگاه ، به دقت و سرعت پیگیری می‌شود.

نهادهای خارج از دانشگاه حق دخالت در امور اجرایی دانشگاه را ندارند

وی یاد آور شد: هیچ یک از نهادهای خارج از دانشگاه حق دخالت در امور اجرایی دانشگاه را ندارند.

میرزاده از اختصاص وام‌های متعددی نظیر وام 10 میلیون تومانی ازدواج با کارمزد پایین به زوج‌های دانشجویی که به تازگی ازدواج کرده‌اند خبر داد و گفت: اعطای وام‌های شهریه، کمک هزینه مسکن و ضروری از دیگر تسهیلاتی است که به دانشجویان دانشگاه آزاد ارائه می‌شود.

وی گفت: از سال 92 تا 93 حدود 240 میلیارد تومان از صندوق رفاه این دانشگاه به دانشجویان وام داده شده است و همچنین 80 میلیارد تومان نیز از صندوق رفاه وزارت علوم به این امر اختصاص یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد با اظهار خرسندی از اینکه تشکل‌های دانشجویی جان تازه‌ای گرفته‌اند گفت: نشاط سیاسی موجب نشاط فرهنگی است و نشاط فرهنگی نشاط علمی را به همراه دارد.

وی به آمار منتشر شده از سوی پایگاه اسکوپوس و ISI در خصوص تولیدات علمی دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه آزاد به علت داشتن شعب متعدد و دانشجویان بسیار، رتبه علمی اول کشور را دارد.

فارغ التحصیلان، دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد از حیثیت و کیان دانشگاه و خود دفاع کنند

میرزاده خطاب به منتقدان و مخالفان دانشگاه آزاد، گفت: آنانی که دانشگاه را می‌شناسند به خدمات و تاثیر شگرف آن درتوسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران آگاه هستند.

وی از فارغ التحصیلان، دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد خواست‌ از حیثیت و کیان دانشگاه و خودشان دفاع کنند.

وی تشکیل شرکت‌های دانش بنیان به منظور تبدیل علم و ایده به محصول را از جمله اقدامات مهم در دانشگاه آزاد دانست و گفت: طبق سند علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باید تا پایان 1404، 50 درصد تولید ناخالص ملی از اقتصاد دانش محور حاصل شود.

میرزاده با بیان اینکه 75 درصد متقاضیان تحصیلات تکمیلی پشت دیوار‌های کنکور مانده‌اند، گفت: کار دانشگاه آزاد در توسعه تحصیلات تکمیلی کار بسیار ارزشمندی است و این دانشگاه پرچم دار تحصیلات تکمیلی در کشور است به طوریکه تا پایان سال 93، 500 هزار نفر دانشجو در مقطع کار‌شناسی ارشد و دکتری خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اظهار امیدواری کرد که وابستگی دانشگاه آزاد تا پایان سال 96 به شهریه‌ها به 60 درصد برسد و فارغ التحصیلان این دانشگاه در توسعه علمی و رشد پارک‌های علم و فناوری کوشا بوده تا همانگونه که مقام اول را در تولید علم داریم به مقام اول در توسعه پارک‌های علم و فناوری دست یابیم.

رئیس دانشگاه آزاد یاد آور شد: دانشگاه آزاد همانگونه که بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان است باید با همکاری مدیران دلسوز به بر‌ترین برند در سطح ملی و منطقه‌ای تبدیل شود.

وی دانشجویان و استادان را از اعضای فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی دانست چرا که خانواده‌های آنان بنیان گذاران دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

میرزاده همچنین در خصوص موضوع حجاب،گفت: حجاب یک مقوله فرهنگی است که به خاطر حفظ شان و کرامت دانشجویان و استادان که جزء اقشار فرهیخته این کشورند، باید به مجموعه‌های فرهنگی دانشگاه واگذار شود و در تمام دنیا برای دانشجو و استاد تعریف مشخصی از حجاب وجود دارد که شانیت دانشگاه رعایت شود و خوشبختانه همه اعضای فرهیخته دانشگاه به این امر وقوف دارند.

روش‌ها و رفتارهای پادگانی را نمی‌پسندیم

وی گفت: کسانی که دلواپس چند تار موی دانشجویان در دانشگاه هستند بهتر است که دلواپس دزدی، رشوه، اختلاس و ... باشند و این در حالی است که ما این حساسیت‌ها را در آن دلواپسان نمی‌بینیم.

رئیس دانشگاه آزاد اظهار کرد: برنامه ما در دانشگاه آزاد اسلامی برپایه ارزش‌های اسلامی حاکم است و امر به معروف باید همراه با معروف باشد نه منکر و اگر امروز فضای با نشاط علمی، فرهنگی، اسلامی و سیاسی در دانشگاه آزاد وجود دارد به این دلیل است که توجه به ارزش‌های اسلامی و دینی در دانشگاه بالا است و ما همواره بر حفظ آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و اسلام تاکید داریم.

وی تصریح کرد: ما در دانشگاه آزاد روش‌ها و رفتارهای پادگانی را نمی‌پسندیم، همانگونه که طی 35 سال گذشته این گونه برخوردها جواب نداده است.