برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان مرکزی در واحد اراک

۲۵ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۲ کد : ۱۳۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۱۸۴
واحد اراک

اولین کنگره 95 شهید دانشجوی دانشگاه های  استان مرکزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار آنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، برگزاری اولین کنگره شهدای دانشجوی استان مرکزی باحضور آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ،  دکترحیدری رییس بسیج دانشجویی کشور،حاج حسین یکتا رئیس قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء، مسئول دفاتر نهادرهبری در دانشگاه های استان ،رؤسای دانشگاه های استان ، خانواده های معظم شهدای دانشجوی استان مرکزی ،جمعی از مسئولین استان مرکزی ،مسئول بسیج ناحیه دانشجویی استان مرکزی، دکتر علیرضا نظام آبادی سرپرست واحد اراک ودبیر هیأت امنای استان مرکزی ، استادان ودانشجویان دانشگاه های سراسر استان مرکزی در تالار فردوسی  شهرک دانشگاهی امیر کبیر دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزارشد.

دکترعلیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک ودبیر هیأت امنای استان مرکزی صبح امروز درنخستین کنگره شهدای دانشجوی استان مرکزی که در دانشگاه آزاداسلامی اراک برگزار شد،ضمن خیر مقدم به میهمانان  اظهار داشت: خدا را شاکریم که به برکت افکار بزرگ وعمیق حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری وایثارگری ها ، فداکاری ها ورشادت های  رزمندگان ،شهدا وجانبازان هشت سال دفاع مقدس درکمال آرامش ، آسایش و اقتدارمی توانیم زندگی کنیم ،فکر کنیم ودرچنین جلساتی قدران نعمت های خدا باشیم.

سرپرست واحد اراک با بیان اینکه بفرموده حضرت امام (ره) خانواده معظم شهدا چشم وچراغ این مملکت هستند ،افزود: شهدا از ما خواهند پرسید بعد ازما چه کردید؟ وخانواده معززشهدا به عنوان نمایندگان شهدا ازما چه انتظاری دارند؟هرچند این بزرگواران اعتقاد دارند باخدا معامله کرده اند و با عزت نفس ،هیچ انتظار وچشم داشتی ندارند . ولی شهدا از ما انتظار دارند در عرصه‌های بین المللی جزو بهترین‌های دنیا باشیم همانطور که ثابت کردیم در هرکجا اراده کرده و با توکل بر خدا حرکت کردیم، سرآمد شده ایم.

وی با اشاره به سرآمد بودن ایران درعرصه‌های مختلف علمی گفت: ایران در عرصه های هوافضا، نظامی، نانو و پزشکی و غیره جزو پیشتازان دنیا بوده و شهدا انتظار دارند بتوانیم این بهترین بودن را در همه عرصه‌ها حفظ کنیم.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی افزود:  همچنین شهدا انتظار دارند در عرصه‌های ملی و داخلی با نگاهی ویژه و فرابخشی همه اقشار به ویژه دانشگاهیان به اقتدار و عظمت ایران اسلامی فکر کرده و با تلاش هر روزه بر عظمت و اقتدارکشور بیفزایند.

سرپرست واحد اراک تصریح کرد: باید با بهره‌گیری از تمامی اندیشمندان و نخبگان و تجربیات کشورهای پیشرفته کمک‌حال کشور باشیم و در همه عرصهها و معضلات ورود پیدا کرده و به عنوان موتورفکری جامعه مشکلات را حل نموده و توسعه و ارتقاء همه جانبه وپایدار کشور را عملیاتی کنیم.

دکترنظام‌آبادی با اشاره به نهادینهسازی فرهنگ  واخلاق در جامعه گفت: دانشگاه باید در عرصه فرهنگ روحیه شهادت طلبی و فرهنگ ناب اسلامی را ترویج داده و برای این امر باید از خود شروع کنیم، فرهنگ و اخلاق اسلامی را در زندگی و کار خود بکار گیریم و با بهره گیری از آموزه های دینی،مثل مولایمان علی (ع) زندگی کنیم .

وی افزود: ولایتمداری را نیز باید از شهدا بیاموزیم که در زمان جنگ فرمانبردار امام زمان خود بودند و از همه چیز خود گذشتند و به جبههها رفتند  و اکنون از ما انتظار دارند  مثل خود آنها فرمانبردار و حامی نظام ولایت فقیه و آرمان‌های  نظام مقدس جمهوری اسلامی باشیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک تصریح کرد: کشورهای دنیا معتقد است هرکشوری به اندازه یی که  تولید علم داشته باشد به همان اندازه می تواند در دنیای امروزی صحبت کند و شهدا انتظار دارند تولید علم ما بیشتر شده تا بتوانیم پیام حضرت امام (ره) ،مقام معظم رهبری و شهدارا به گوش جهانیان برسانیم.

دکتر نظام آبادی با بیان اینکه دانشگاه آزاداسلامی مولود نمازجمعه وانقلاب است ،اظهارکرد:دانشگاه آزاد اسلامی درزمان جنگ وبا تفکر ناب بسیجی شکل گرفت و دانشگاه آزاد اسلامی 267 نخبه دانشگاهی در 49 واحد دانشگاهی در زمان جنگ تقدیم نظام و اسلام کرده و دانشگاه آزاد اسلامی اراک نیز در بین دانشگاه های استان مرکزی  ودانشگاه های آزاد اسلامی کشور تنها دانشگاهی است که 13شهید دانشجو را تقدیم انقلاب اسلامی کرده که دراین عرصه نیز دانشگاه آزاد اسلامی اراک پیشتاز دانشگاه های آزاد اسلامی کشوربوده و همچنین به تدفین سه شهید گمنام از یادگاران هشت سال دفاع مقدس متبرک شده است .

دبیر هیأت امنای استان مرکزی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاداسلامی یادگار حضرت امام(ره) است که حاصل ژرف اندیشی آیت الله هاشمی ومدیریت کم نظیردکتر جاسبی است که درحال حاضردر اختیار فرزند دیگری از انقلاب که خود جزء مدیران لایق،متعهد و ولایت مدار می باشد ،قرارگرفته و با مدیریت توأم با خردورزی،عدالت ،اخلاق ومدیریت اسلامی بعد از سه دهه(دهه اول دهه تثبیت-دهه دوم دهه توسعه ودهه سوم دهه کیفیت ورقابت)هم اکنون دردهه چهارم به دنبال تبدیل شدن به یک دانشگاه پژوهش محور وکار آفرین که در تمام فعالیت های خود به منویات مقام معظم رهبری ،سند چشم انداز وسیاست های جدید دانشگاه در فرهنگ وکیفی بخشی هستیم که امیدواریم با توکل برخدا وهمفکری،همیاری وهمکاری خانواده عظیم دانشگاه آزاد اسلامی در این عرصه نیز همانند عرصه های دیگر موفق باشیم.

سرپرست واحد اراک درپایان بیان کرد: امروز راه شهدا، خاطره شهدا و هر مراسم و برنامه ای که به نام شهدا دردانشگاه برگزار می گردد خود یک حرکت بیدارگری توأم با بصیرت است و باید همه ما برای تجلیل و تکریم از خانواده های معظم شهدا و احیا و حفظ و ترویج فرهنگ جهاد ، ایثار و شهادت طلبی همت نموده و زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار ارزشمند شهدا را با تأسی از فرهنگ غنی عاشورا به یک فرهنگ عمومی تبدیل نماییم .

 در ادامه آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان در اولین کنگره شهدای دانشجوی استان مرکزی گفت:دانشجویان در دوران انقلاب اسلامی با تاسی از ائمه اطهار(ع) افتخارات فراوانی را برای کشور به ارمغان آوردند که امروز در سایه این افتخارات به پیشرفت های قابل توجهی در بخش های مختلف دست یافته ایم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید تلاش کنند تا مطالبات رهبر معظم انقلاب از دانشگاه محقق شود، اظهار کرد:دانشگاه باید در خدمت آرمان شهدا و امام باشد و باید برای نهادینه و محقق شدن این امر همه افراد در بخش های مختلف جامعه تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: دانشجویان با پیروی از بیانات امام خمینی (ره) تا پای جان خود برای تحقق بخشیدن به فرامین رهبرشان ایستادند و امروز باید این جانفشانی ها برای دانشجویان بازگو شود.

دری نجف آبادی با اشاره به اینکه باید دانشگاه ولایی در کشور داشته باشیم، گفت:امروز باید زمینه را به گونه ای فراهم کنیم تا دانشگاه در کنار مساجد و حسینه ها مکانی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و مسائل دینی برپایه مبانی قرآنی باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به این جایگاه خون شهیدان زیادی خصوصا شهدای دانشجو به زمین ریخته شده است، خاطر نشان کرد: دانشجویان باید بدانند که پاسداری از نظام جمهوری اسلامی مهمترین وظیفه آنان است و باید در راستای حفظ ارزش های اسلامی حرکت کنند.

حسین یکتا مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء افزود: امام فرمودند جبهه، دانشگاه است و امروز دانشگاه جبهه شده و در برابر جنگ نرم دشمنان دانشجویان، سربازان و افسران این جبهه هستند.

مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء تصریح کرد: شهداء ولایتپذیری حضرت امام زمان(عج) در روح الله را تمرین کردند چراکه شهدا پرچم‌دار ولایت‌مداری در کشور هستند.

یکتا بااشاره به وجود داعش در عراق به منظور دور کردن مردم از ائمه اطهار(ع) و خاندان مطهرشان گفت: می‌گویند نیائید کربلا بمب‌گذاری می‌کنند داعش آنجاست ولی میبینیم مردم با پیروی از امام حسین(ع) به کربلا می‌روند، امام خمینی(ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد و امسال این مهم در همه جا ملموس بود.

مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء تصریح کرد: امام فرمودند: "سال‌ها باید بگذرد تا جایگاه شهداء معلوم شود؟" ‌امروز علمای ما باید این پاسخ را به ما بدهند چند سال باید بگذرد تا جایگاه شهداء ما مشخص شود.

وی تصریح کرد: با برگزاری این کنگره‌ها به دنبال این هستیم که یاد و نام شهداء را زنده نگاه‌داریم، شهدائی که تا به حال آنان را ندیده‌ایم.

مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء تصریح کرد: اگر امروز شاهد این هستیم که با وجود اوضاع و شرایطی که گروهک تروریستی داعش‌ در منطقه ایجاد کرده‌اند زن و کودک و مرد به سوی کربلا می‌شتابند به سبب این است که با اقتدا به امام و سالار شهیدان امام حسین(ع) پا در این میدان گذاشته‌اند و ما شاهد حضور جمعیت عظیمی در روز اربعین حسینی(ع) در کربلا بودیم.

یکتا با اشاره به سخن امام راحل درباره راه قدس از کربلا می‌گذرد، گفت: اگر روزی امام راحل می‌گفت که راه قدس از کربلا می‌گذرد در روز اربعین این احساس به ما دست داد که واقعاً راه قدس از کربلا می‌گذرد.

وی افزود: اگر امام راحل فرمودند که جبهه‌ها کربلاست و امروز جوانان ما باید با الگوبرداری از درس‌های کربلای آن روز در برابر جنگ نرم با دشمن بایستند چراکه دانشگاه‌ها امروز صحنه جنگ نرم بوده و دانشجویان جدید سربازان و افسران این جبهه‌ها هستند.

مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء تصریح کرد: شهداء به سبب اخلاص و صداقتی که داشتند به مقام شامخ شهادت نائل شدند، شهداء در آن زمان صادقانه به حضرت عصر(عج) گفتند که دوستت داریم و پا در رکاب آن حضرت گذاشتند.

به گزارش خبرنگار آنا محمدودود حیدری رییس سازمان بسیج دانشجویی کشور در کنگره شهدای دانشجوی استان مرکزی با بیان اینکه بهترین الگو برای جوانان امروز شهدا و ایثارگران و خانواده های آنان است، گفت: این الگوها به دلیل نزدیکی زمانی و در دسترس بودن همرزمان و خانواده های آنان موثرترین روش برای هدایت نسل جوان هستند.

وی با بیان اینکه دانشجوی امروز با تاسی از شهدا و نگاه به آنان در مسیر حق و حقیقت قدم برمی دارد، اضافه کرد: جوانان دانشجوی انقلاب برای اسلام و دین مبین حضرت محمد (ص) هزینه های بسیاری پرداختند و امروز هم جوانان برای دستیابی به این جایگاه باید از آنان تاسی بگیرند.

رییس سازمان بسیج دانشجویی کشور روحیه انقلابی، انگیزه و ولایت پذیری را از دیگر صفات شهدای دانشجوی زمان جنگ دانست و افزود: امروز هم جوانان با داشتن صفات نیکوی شهدای دانشجو می توانند ادامه دهنده راه ایشان باشند.

حیدری با بیان اینکه شهدای دانشجو در دوران دفاع مقدس منشا خدمات ارزنده ای بودند، اظهار کرد: بسیاری از مجموعه های انقلابی و ضد استکباری توسط دانشجویان بنیانگذاری و منشا برکات عظیمی در پیروزی انقلاب شد.

وی با تاکید بر اینکه بازخوانی یاد و خاطره شهدا با هدف آگاهی و آشنایی هرچه بیشتر جوانان با نسل های قبل خود و فداکاری و از خودگذشتگی آنان برگزار می شود، گفت: شدا چراغ روشن کننده راه جوانان هستند.

رییس سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به حجمه های فرهنگی که اکنون در جامعه و توسط دشمنان هدایت می شود، تصریح کرد: امروز دانشگاه ها باید با تمام توان علاوه بر تولید علم در مقابل حجمه های دشمنان ایستادگی کنند.

حیدری با بیان اینکه اگر جوان امروز بتواند در جنگ نرم راه خود را بیابد موفقیت را کسب کرده است، گفت: تنها راه برای هدایت جوانان بازخوانی یاد و خاطر شهدای دانشجو برای جوانان است.

وی با اشاره به اینکه الگوهای از صدر اسلام نیز برای جوانان و هدایت آنان به مسیر صحیح بی نظیر است، اضافه کرد: شهدای انقلاب به دلیل در دسترس بودن و نزدیکی به زمان حال و حضور همزمان الگوهای مناسبی برای همزاد پنداری جوانان امروز هستند.

رییس سازمان بسیج دانشجویی کشور با تاکید بر اینکه رسالت ذاتی دانشگاه کسب علم و دانش و تولید علم در عرصه های مختلف است، گفت: اکثر شهدای دانشجو رتبه های علمی برتر داشته و در عرصه فرهنگی هم قدم های موثری برداشتند.

حیدری اظهار کرد: برای تکرار مسیر شهدای توسط دانشجویان و جوانان امروز ایران اسلامی باید این نسل را با ایثارگری و جانفشانی شهدا آشنا کرده و برای حرکت آنان، این مسیر را هموار کنیم.

وی با بیان اینکه شهدای دانشجو علاوه بر عرصه های علمی در عرصه فرهنگی رشد و بالندگی چشمگیر داشتند، اضافه کرد: امروز جوانان این مرز و بوم باید با بهره گیری از الگوهای خود، کشور را در مسیر فرهنگی به موفقیت هایی در شان نظام جمهوری اسلامی ایران برسانند.

شایان ذکراست درپایان مراسم دانشنامه افتخاری دانشگاه آزاد اسلامی به پدران شهید تقدیم شد وبعد از نماز ظهر حاضرین درمزار شهدای گمنام دانشگاه حضور یافتند وبا اهدای شاخه گل وقرائت فاتحه ادای احترام نمودند و سپس با حضور دکترحیدری رییس بسیج دانشجویی کشور و خانواده های معظم شهدا از بلوار  شهرک دانشگاهی امیر کبیر با نام " بلوارشهدای دانشجو "پرده برداری شد.