دکتر میرزاده مطرح کرد ۲۰۰هزار ثبت‌نام بیشتر در سال ۹۳/ تغییر نگاه امنیتی به نگاه فرهنگی، زمینه ساز افزایش اقبال مردمی به دانشگاه آزاد اسلامی

۱۶ دی ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۷ کد : ۱۵۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۴۰
آنا

خبرگزاری آنا: دکتر میرزاده با بیان اینکه اقبال مردمی به دانشگاه آزاد اسلامی نه تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش نیز روبه رو بوده است، گفت: این افزایش اقبال به دانشگاه، نتیجه تغییر نگاه امنیتی به نگاه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری آنا، دکتر حمید میرزاده صبح امروز در نخستین همایش سراسری معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی که همزمان با هفته وحدت در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شد با تبریک فرا رسیدن میلاد خاتم پیامبران، حضرت محمد(ص) بر حرکت در مسیر اعتدال، عقل و تدبیر تاکید کرد و گفت: به امید و لطف خدا امت اسلامی در سایه روش و منش آخرین فرستاده الهی در مسیر عقل، تدبیر و اعتدال حرکت خواهد کرد و راه خود را بین جوامع بشری مشخص و ممتاز می کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: فرهنگ گنجینه ای از دستاوردهای مادی و غیر مادی بشری است که با رویکردها، نگرش ها و هنجارهای یک جامعه در طول تاریخ ایجاد می شود؛ که تمامی این موارد رفتار مردم را تعیین می کند.

وی با بیان اینکه هیچ توسعه ای بدون توسعه فرهنگی مقدور نیست، تصریح کرد: بنا بر فرموده های رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر مقوله فرهنگ، اصلاح ناهنجاری های اجتماعی و اصلاح درونی انسان، با توسعه فرهنگی و انگیزه مندی و تزریق روحیه نشاط در جامعه امکان پذیر خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: با توسعه فرهنگی در جامعه شاهد جایگزینی صداقت و درستی در مقابل ریا، عدل و انصاف به جای ظلم و ستم و محبت به جای کینه و دشمنی خواهیم بود.

وی با اشاره به تاکید بر مقوله فرهنگ در جریان نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: در سالی که سال اقتصاد و فرهنگ از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده است خوشبختانه شاهد رشد و توسعه چشمگیر در دو حوزه اقتصاد و فرهنگ در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم .

تغییر نگاه امنیتی به نگاه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاسیس شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با تشکیل این شورا از مهر سال گذشته بستر فعالیت های مهم فرهنگی در دانشگاه ایجاد شد که این مهم با تغییر نگاه امنیتی به فرهنگی در این نهاد علمی و تحقیقاتی صورت پذیرفت.

دکتر میرزاده در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش ها ی انجام شده در چند سال اخیر در راستای ایجاد رقیبان کوچک و بزرگ برای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: خوشبختانه با تمامی تلاش های انجام شده در چند سال گذشته میزان اقبال مردمی به این دانشگاه نه تنها کاهش نیافته که افزایش نیز یافته است و این امر تنها با ایجاد رونق فرهنگی و علمی و بازگشت شور و نشاط در دانشگاه آزاد اسلامی میسر شده است.

اقبال مردمی به دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه رویکرد فرهنگی مناسب این دانشگاه است/ در سال جاری، 200 هزار نفر بیشتر از سال 92 در دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام کرده اند

وی ادامه داد: با توجه به اقبال مردمی به دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام دانشجویان در دانشگاه در سال 93 تقریبا 200 هزار نفر بیشتر از سال 92 بوده است که این نشان دهنده عدم موفقیت تلاش های چند سال گذشته برای بی رونق کردن دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر میرزاده اقبال مردمی به دانشگاه آزاد اسلامی را نتیجه رویکرد های فرهنگی این دانشگاه خواند و گفت: توسعه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی که زمینه ساز اقبال مردمی به این دانشگاه شده است، به طور حتم توسعه علمی این دانشگاه را در سال های آینده به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به موفقیت های چشمگیر دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های ورزشی و فرهنگی گفت: تمامی این موفقیت ها نتیجه رویکرد فرهنگی صحیح و منطقی دانشگاه آزاد اسلامی است که سبب شده است از 57 مدال تیم های ایرانی در بازی های اینچئون 51 مدال متعلق به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر ایران اسلامی به دنبال احیا و تحقق تمدن علمی و اسلامی خود است، ما به عنوان فعالین علمی و فرهنگی کشور، باید به نقش دانشگاه ها در این زمینه توجه بیشتری کنیم، زیرا دانشگاه ها به طور عام و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت خاص پرچم دار این حرکت عظیم خواهد بود.

بیش از 60 هزار نفر استاد و مدرس تمام وقت و نیمه وقت در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول خدمت هستند

دکتر میرزاده در ادامه سخنان خود با اشاره به فضای با نشاط علمی حاکم در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: امروز در دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 60 هزار نفر استاد و مدرس تمام وقت و نیمه وقت مشغول فعالیت هستند و این دانشگاه با اقبال گسترده اساتید و تحصیل کردگان دوره های دکتری برای جذب و عضویت در هیات های علمی روبرو شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: نشاط فرهنگی، علمی و اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی ناشی از رویکرد فرهنگی این دانشگاه در یک سال گذشته بوده است که این رویکرد مورد تاکید موسس دانشگاه آزاد اسلامی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده؛ چه آنکه خود ایشان فردی هستند که در تمامی این سالها خطی مشی اعتدالی را سرلوحه خود قرار داده اند.

دکتر میرزاده با اشاره به دیدار با مراجع عظام قم در ماه گذشته تاکید کرد: حضرت آیت الله وحید خراسانی، دانشگاه آزاد اسلامی را مکانی برای توسعه علم، فرهنگ و آزاد اندیشی و حریت بر مبنای اصول اسلامی معرفی کردند که شاید این تعریف یکی از جامع ترین تعاریف از دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حجم بالای فارغ التحصیلان این دانشگاه، تاکید کرد: بیش از 50 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور از دانشگاه آزاد اسلامی مدرک خود را دریافت کردند و نقش این دانشگاه در قرار گرفتن ایران در پوسته اول و دوم برخی از علوم جهان انکار ناپذیر است.

دانشگاه آزاد اسلامی با انتشار بیش از 51 هزار مقاله علمی نقش غیر قابل انکاری در توسعه علمی کشور دارد

دکتر میرزاده تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با انتشار بیش از 51 هزار مقاله در منابع علمی معتبر جهان نقش چشمگیری در توسعه علم در کشور و جهان داشته است، نقشی که مقدمه و نخستین گام تولید علم و دانش و در نهایت ثروت خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیشرفت همه جانبه جامعه را مکمل پیشرفت و توسعه فرهنگی خواند و گفت: توسعه فرهنگی که مقدمه و پیش شرط توسعه علمی است در سایه توسعه اقتصادی و وضعیت مناسب اقتصادی فراهم خواهد شد و حضور توامان این دو یعنی توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی در یک جامعه، هم افزایی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: بر اساس تعالیم قرآن کریم ماموریت انسان آباد کردن زمین است و با آبادانی، رشد و توسعه زمین است که توسعه فرهنگی نیز میسر می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این قسمت از سخنان خود با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: کار فرهنگی را تنها نباید به چاپ و انتشار کتاب و یا برگزاری مراسم فرهنگی خلاصه کنیم زیرا کار فرهنگی در تعریف گسترده می تواند حفظ ژن های باهوش کشور و جلوگیری از مهاجرت این افراد به کشورهای دیگر باشد.

وی ادامه داد: کسانی که امروز با توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی مخالفت می کنند ناخواسته در مسیر آباد کردن دانشگاه های درجه دوم وسوم کشورهای همسایه  حرکت می کنند و زمینه مهاجرت متقاضیان این تحصیلات به کشورهای دیگر را فراهم می کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی دارای 55 مرکز رشد با 420 شرکت دانش بنیان است

دکتر حمید میرزاده با اشاره به سند ابلاغی علم و فن آوری از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: افزایش 50 درصدی تولید ناخالص ملی کشور تا پایان سال 1404 از طریق اقتصاد دانش بنیان، به خوبی نقش دانشگاه ها را در توسعه اقتصادی کشور مشخص می کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی برنامه های خود را برای توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و پارک های علم و فن آوری ترسیم کرده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی دارای 55 مرکز رشد با 420 شرکت دانش بنیان است، گفت: ما اعتقاد داریم که تنها راه بی اثر کردن تحریم ها حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز بنا دارد تا پایان سال 96، تعداد شرکت های دانش بنیان خود را به 800 شرکت و مراکز رشد خود را به 150 مرکز و پارک های علم و فن آوری را به 33 پارک افزایش دهد.

دکتر میرزاده در پایان تاکید کرد: تمامی فعالیت های اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در چارچوب توسعه فرهنگی انجام می شود زیرا این مهم بدون وضعیت خوب اقتصادی میسر نخواهد شد و توسعه اقتصادی نیز با توسعه اقتصاد دانش بنیان درون زا و برون نگر محقق خواهد شد.