کسب رتبه تیم‌های پهپاد دانشگاه آزاد اسلامی اراک در مسابقات ملی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف

۰۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۹:۲۴ کد : ۱۷۰۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۴۵۱
اداره کل روابط عمومی

به نقل از اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، در بزرگترین رقابت های هوافضا کشور که با حضور ۸۰ تیم از دانشگاه ها و مراکز برتر سراسر کشور در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، سه تیم پهپاد دانشگاه آزاد اسلامی اراک  موفق به کسب عناوین برتر شدند .

 دکتر علیرضا نظام آبادی استاد راهنمای تیم طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا ضمن تبریک این موفقیت در این باره اظهار کرد:« در هفتمین مسابقات ملی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف  که در چهار لیگ (گلایدر هوا سر،گلایدر هدف زن(ویژه)،سفینه ماه نشین وتوربین های مینیاتوری بادی) برگزارشد تیم شهید امینی مقام اول در لیگ گلایدر "هوا سر" را از آن خود کرد وتیم آرچیتاس در لیگ گلایدر" هدف زن "به مقام پنجم رسید و تیم آرچیتاس۱ شایسته تقدیر و برتر این دوره از مسابقات شناخته شد.»

رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی گفت:«دانشگاه آزاداسلامی اراک از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را در زمینه طراحی و ساخت پهپاد در کشور به عنوان اولین واحد درسطح دانشگاه های آزاد اسلامی آغازکرد و تاکنون رتبه های مختلفی در مسابقات هوافضا در سالیان اخیر کسب نموده است. »

دبیر هیأت امنا ی استان مرکزی افزود: «این دانشگاه در نظر دارد با توجه به موفقیت های اخیر خود و حسب نگاه پژوهش محورانه و حمایت های ویژه دکتر ولایتی ودکتر نوریان و همه مسئولان دانشگاه اولین دوره مسابقات ملی پرنده های بدون سرنشین را در دانشگاه آزاد اسلامی  اراک در سال جاری برگزار نماید.

دکترنظام آبادی با تشکر از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «یکی از این برنامه ها ایجاد کنسرسیوم پهپاد دانشگاه آزاداسلامی ، راه اندازی شرکت دانش بنیان در زمینه طراحی وساخت پهپادهای کاربردی در صنایع نظامی وغیرنظامی در راستای تبدیل دانشگاه آزاداسلامی اراک به قطب پهپاد کشور هست که تقریبا اقدامات نهایی آن انجام شده است

مسابقات فوق در اسفند ماه ۹۵ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید و نتایج نهایی مسابقات در اوایل خرداد ماه ۹۶ بعد از چندین مرحله داوری اعلام گردید. که رتبه اول ، پنجم و تیم شایسته تقدیر بزرگترین رقابت های هوافضا کشور در دانشگاه صنعتی شریف به تیم های دانشگاه آزاد اسلامی اراک رسید . ( از بین ۸۰ تیم از بین دانشگاه های برتر کشور)

در ادامه همایون عرب سرپرست تیم های اعزامی به مسابقات ضمن تشکر از زحمات مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی اراک به آنا گفت : «دانشگاه در سالیان اخیر فضای مطلوب و امکانات مورد نیاز را برای پژوهشگران فراهم کرده و اینجانب از استاد راهنمای تیم که علاوه بر حمایت های همه جانبه از اعضای تیم ، با تجربیات علمی خود نیز در خصوص ایجاد ایده های نو علمی و کاربردی در زمینه طراحی بدنه های هواپیماهای بدون سرنشین این تیم را پشتیبانی کرده تشکر می کنم.»

عرب به تشریح جزییات فنی مسابقات  پرداخت و اظهار کرد:«در بخش پرتاب که یکی از شاخص‌های اصلی  دریافت امتیاز در این مسابقات است، پرنده‌های هر دو تیم موفق به طی کردن مسیرکامل پیست مسابقات و همچنین طی کردن مسیر بعد از پیست و برخورد در ارتفاع حدودا ۴ متری به دیواره انتهای پیست مسابقات شدند که بالاترین رکورد را در مسابقه به نام خود ثبت کردند و این پرواز در نوع خود بی نظیربود .»

وی افزود:«علت پرواز با این برد بالا در این مسابقات  وزن پایین پرنده بود چون  هر چه وزن سازه کمتر باشد امتیاز بیشتری برای سازه محسوب می‌شود که پرنده‌های گلایدر ما با ۳۵۰ گرم وزن در طراحی  بی‌نظیر هستند .»

در پرتاب اول، پرنده تیم شهید امینی توانست تمام مسیر را طی کرده و به انتهای سالن برسد. در این حالت پرنده‌هایی که بتوانند تمام مسیر پیست را طی کنند، هر میزان اضافه مسیری که در ادامه طی کنند در امتیاز ارتفاع سنجیده می‌شود. در واقع چنین پرنده‌هایی امتیاز کامل پرتاب را در این شرایط کسب کرده و مابقی مسیر طی شده توسط آنها در امتیاز ارتفاع محاسبه می‌شود که خوشبختانه هر دو پرنده در این بخش امتیاز کامل پرتاب را به دست آوردند .

در ارتفاع نیز یک پرنده ما بیشترین ارتفاع را در مسابقه کسب کرد. در مجموع، ۵ پرتاب توسط دو پرنده تیم های دانشگاه آزاداسلامی اراک انجام شد که در این بخش در کل توانستیم یکی از بهترین پرتاب‌های مسابقات را به نام خود ثبت کنیم .

همچنین در جریان مسابقات اعلام شد که پرنده‌ها باید محموله‌ای ۵۰ گرمی را حمل کنند، که خوشبختانه با توجه به اینکه نقطه ثقل پرنده به دقت محاسبه شده بود توانست در دور دوم پرتاب با محموله کل مسیر را طی کرده و تا انتهای باند پیش برود که این نیز در نوع خود موفقیتی بی‌نظیر است .

در لیگ گلایدر هدف‌زن نیز یک تیم به نام آرچیتاس ۱ از دانشگاه آزاداسلامی اراک شرکت کرد که ساخت گلایدر هدف‌زن بسیار مشکل بوده و طراحی و ساخت بسیار خاصی نیاز دارد و پرنده ای که در این بخش از مسابقات از دانشگاه آزاداسلامی اراک شرکت کرد توانست ماموریتی که  مد نظر داوران بود را انجام دهد  و به عنوان تیم شایسته تقدیر و برتر فنی انتخاب شد.

اینکه تیم دانشگاه آزاداسلامی اراک در میان کل تیم‌های شرکت‌کننده توانسته چنین پرنده ای را طراحی کند و بسازد  نشان از توان فنی این تیم است.

وی ضمن تشکر از حمایت های بی دریغ دکتر نظام آبادی  استاد راهنما و رییس دانشگاه آزاداسلامی واحد اراک واستان مرکزی خاطرنشان کرد: سید سعید کشوری طباطبایی، محمود پرواز، امین دلشادی، ایمان جهاندیده ، مهدی ضابطی و سید جلال مظلومی اعضای تنها تیم‌های اعزامی استان مرکزی به این دوره از مسابقات را تشکیل می‌دهند که همگی جزو تیم های اعزامی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک هستند و زحمات فراوانی را در راستای کسب این موفقیت ها متحمل شدند.

عرب  در پایان با بیان اینکه این تکنولوژی جدید می‌تواند بسیاری از نیازهای صنایع خصوصا نهاد های نظامی را بر طرف کند ،افزود:« امیدواریم با حمایت بیشتر مسئولان خارج از دانشگاه در خصوص صدور مجوزهای پروازی  و همچنین حمایت‌های مادی و معنوی بتوانیم گام های  مثبتی در راستای پیشبرد اهداف مقدس جمهوری اسلامی برداریم. »