بیانیه پایانی شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی (دانش­، فرهنگ و اقتصاد)

۳۰ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۲ کد : ۲۰۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۳۴
آنا
بیانیه پایانی شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی (دانش­، فرهنگ و اقتصاد)

 

شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه‌ آزاد اسلامی پس از دو روز و با قرائت بیانیه توسط دکتر رهنمای رودپشتی دبیر این دوره از اجلاس، به کار خود پایان داد. حجت الاسلام سید حسن خمینی عضو هیات موسس و هیات امنای دانشگاه‌ آزاد اسلامی و دکتر میرزاده از سخنرانان دومین روز اجلاس بودند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به حول قوه الهی و به لطف و عنایت حکیم دانا و ایزد توانا نهال دانشگاه آزاد اسلامی با تایید حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی کاشته شد وپس از 33 سال اکنون به درختی تناور و شجره طیبه ای پر ثمر تبدیل شده است و ما مدیران دانشگاه آزاد اسلامی میراث­دار امانتی سترگ و گران­بها شده ­ایم که تجلی بزرگترین دستاورد در حوزه علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران است­. لذا با استعانت از رهنمودها و منویّات مقام معظم رهبری و در چارچوب اسناد بالا دستی و نقشه جامع علمی کشور و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راستای اجرای سیاست­ها و برنامه­ های مصوب هیات موسس و هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق اهداف سند چشم انداز کشور در افق 1404­، آگاهانه متعهد می­شویم تا از طریق توانمند­سازی و بهبود مستمر فرایند فعالیت­های دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین بخش غیر­دولتی علمی در نظام علم و فناوری کشور مصوبات اسناد نظام علم و فناوری کشور را به بهترین نحو اجرا نموده تا علاوه بر دستیابی به اهداف اصلی موجبات کاهش تصدی­گری دولت و تحقق اصل 44 قانون اساسی در عرصه آموزش عالی را فراهم سازیم.

ما در دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تجدید میثاق با آرمان­های بلند امام راحل و با عنایت به منویّات مقام معظم رهبری، در راستای دستیابی به توسعه و در مسیر اجرای راهبردهای اساسی، بیانیه شصت و نهمین اجلاس دانشگاه را به شرح ذیل تایید می کنیم:

1- خروش ملت بزرگ ایران در سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تجلی شکوهمند اراده­ هایی است که تمامی مسئولان را به پاسداری از ارزش­ها و آرمان­های ناب انقلاب اسلامی فرا می­خواند. ما نیز در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نمایندگان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان­، همصدا با سایر اقشار ملت شریف ایران، خود را متعهد به حراست از آرمان­های جمهوری اسلامی ایران و پیشبرد اهداف متعالی آن می دانیم و در این مسیر تمام توان خود را به کار خواهیم بست.

2- دانشگاه آزاد اسلامی در راستای اهداف متعالی و در چارچوب اهداف مندرج در نقشه جامع علمی و اسناد بالادستی آموزش عالی کشور و اندیشه ها و نظرات بلند بنیان گذار دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله هاشمی رفسنجانی و مصوبات هیات موسس و هیات امنا دانشگاه به منظور تحقق چشم انداز و اهداف راهبردی­، برنامه­ های کوتاه مدت و بلندمدت خود را ضمن هم راستایی و همکاری با دولت تدبیر و امید، تدوین و اجرایی نموده است و با نگاهی علمی به آینده­، در مسیر تعالی گام بر می­دارد. ما دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی خود را برای مشارکت در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور اعلام می کنیم و مخصوصا برای حل مشکلات زیست محیطی ایران راه کار و برنامه علمی ارائه می دهیم.

3- باز مهندسی تشکیلات سازمانی دانشگاه ­ و انتصابات با طراحی واصلاح نمودار تشکیلاتی دانشگاه متناسب با ماموریت­های جدید عمرانی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی­،­ پزشکی­، ­ورزشی­، ­برنامه­ریزی و توسعه تحصیلات تکمیلی و اصلاح هرم هیات علمی در ساختار منابع انسانی دانشگاه و همچنین تدوین مجموعه قوانین و مقررات اصلاح آیین­نامه انتصابات و نمودار فرآیندها را در دستور کار خود قرار داده است.

4- با هدف برقراری عدالت آموزشی در سراسر ایران ما متعهد هستیم با گسترش رشته­ ها در سطوح تحصیلات تکمیلی با رعایت استانداردهای آموزش عالی و بر اساس نیازهای کلیدی کشور در راستای این مهم، گام های استوار و بلند برداریم و برای مقابله با مشکلات و سختی ها بیشتر بکوشیم زیرا اعتقاد داریم ایران بدون داشتن نیروهای متخصص در حوزه­های گوناگون علمی نمی تواند توسعه پایدار داشته باشد.

5- ایجاد شتاب در روند تکمیل پروژه­های عمرانی دانشگاه به همراه بهبود کیفی، تدوین نظام جامع توسعه عمرانی، استاندارد­سازی فرایند تصمیم­ گیری و ایجاد نظام ارزیابی متوازن عملکرد از جمله اقدامات حوزه عمرانی بوده است که در طول یکسال گذشته با نتایج چشمگیری همراه گردیده است و این روند در آینده با تقویت ابعاد کیفی طراحی و ساخت، نیاز سنجی مبتنی بر معیارهای به روز و استفاده از مزیت های منحصر به فرد دانشگاه آزاد اسلامی و فرصت های محیطی تعامل با نهادهای عمومی و خصوصی تقویت خواهد شد.

6- توجه به سلامت­، تربیت نیروی متخصص در این عرصه و ارتقاء شاخص­ های بهداشت و درمان و کیفیت زندگی از دیگر وظایف اجتناب ناپذیر دانشگاه آزاد اسلامی است، ما متعهد می شویم در دو حوزه به این شاخص ­ها توجه ویژه داشته باشیم تا از یک سو با گسترش سبک زندگی سالم از جمله نهادینه­ سازی تغذیه صحیح و ورزش همگانی موجبات ارتقای کیفیت زیست انسانی را فراهم آوریم و از سوی دیگر با تجهیز مراکز درمان و تربیت متخصصان حوزه سلامت و درمان­، شاخص­ های سلامت را بهبود بخشنیم.

7- کوشش برای توسعه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، به مثابه پیش­نیاز توسعه علمی، از طریق بسط و تعمیق فرهنگ اسلامی دانشگاه در چهارچوب نقشه مهندسی فرهنگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و براساس اخلاق حرفه­ای و دانایی محوری، از برنامه­ های کلیدی دانشگاه خواهد بود. این مهم که بر اساس الگوی اسلامی­– ایرانی پیشرفت و اسناد فرهنگی بالادستی نظام و سند جامع فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه، راهبری می­شود می­تواند دانشگاه آزاد اسلامی را به منزله نیروی پیش برنده فرهنگی و اجتماعی برای دستیابی به توسعه همه جنبه، یاری دهد.

8- مدارس سما با هدف تربیت متخصصان حرفه­ ای و خلاق تلاش خواهند کرد، توجه ویژه به مهارت­ های فنی­ در کنار دانش نظری و توسعه بخش های پژوهشی را در اولویت برنامه ­های خود قرار دهند.

9- دستیابی به افق­ های اقتصاد مقاومتی دانش محور، چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل داده است. تجاری­ سازی ایده­ ها­، حرکت به سوی صنعت مبتنی بر دانش بومی، حرکت­ های دانش بنیان در قالب مراکز رشد واحدهای فناور همسو با این سیاست کلی قرار دارند وما در دانشگاه با تمرکز بر این فعالیت­ها و با هدف توسعه کمی و کیفی شرکت­های دانش بنیان به سوی خودکفایی ایران عزیز گام برخواهیم داشت.

10- در شرایط خطیر و بحرانی منطقه، ایران به عنوان کشوری با­ثبات و یک قدرت منطقه­ ای موثر در راستای کاهش تنش­ها و ایجاد صلح و آرامش عمل می­کند. بدون شک اعتلاء و ارتقای ایران، حاصل یک فعالیت همگانی است. بنابراین ما متعهد می­شویم تا با ابزار دانش نوین در جهت اعتلای توانمندی و پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران و اقتدار ملی نقش برجسته ای را ایفا کنیم. و از آنجا که دستیابی به توان هسته ای یک پدیده درون زای علمی در کشور بوده از این دست آورد بزرگ ملی حمایت کرده و از تیم مذاکره کننده هسته ای که سربازان سنگر دفاع از این دست آورد علمی و حقوق ملت ایران هستند پشتیبانی می کنیم.

11- توجه به فرهنگ غنی اسلامی و حرکت در راستای تحقق سند اسلامی­ شدن دانشگاه­ ها، یکی از اساسی ­ترین اهداف دانشگاه آزاد اسلامی است. تشکیل شورای اسلامی­شدن دانشگاه­ها و طرح، اصلاح و بازبینی رشته­های حوزه علوم انسانی­ ضمن توجه ویژه به مولفه­های اجتماعی و تاریخی کشور، نوید­ دهنده چشم­ اندازی روشن در این حوزه است.

12- پیشکسوتان به عنوان ذخایر غنی و پشتوانه فکری دانشگاه آزاد اسلامی قلمداد می­شوند. تدابیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در کوران حوادث، همواره راه گشا بوده است. اعضای شورای مرکزی دانشگاه با بهره­گیری از نظرات ارزشمند و تدابیر هوشمندانه ایشان، تلاش خواهند کرد تا با ساماندهی برنامه­ های خود در اجرای سیاست­های کلان دانشگاه، در جهت رشد و توسعه آموزش عالی در کشور و برقراری عدالت آموزشی از تمام توانمندی­های مجموعه بهره برداری کنند.

13- امروزه انتقال دانش و تجربه از نسلی به نسل دیگر از مرزها فراتر رفته و ارتباطات فرهنگی و علمی برون­مرزی در پیش­برد اهداف و سیاست­های علمی جوامع، ضرورتی اجتناب ­ناپذیر است. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد در جهت پذیرش دانشجوی غیرایرانی سیاستگذاری­ های نوینی داشته باشد.

14- نظام بوروکراتیک مطول و پیچیده یکی از مهمترین عوامل اختلال در نظام های اداری اجرایی است. راه اندازی هیات امنای استانی از یک طرف و مکانیزاسیون امور و استقرار سامانه اتوماسیون و داشبورد مدیریتی و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات از طرف دیگر می­تواند با کاهش بوروکراسی غیرضروری و کاستن از مراودات و مکاتبات متکی بر کاغذ، گامی مهم برای رسیدن به مجموعه­ای چالاک با قابلیت انعطاف­پذیری بالا باشد.و تحقق این امر را از اهداف و رویکردهای اساسی دانشگاه می دانیم.

15- با توجه به نقش محوری دانشجو در دانشگاه ما مدیران دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان را فرزندان خود دانسته و آنان را امانت خانواده هایشان نزد خود و دانشگاه می دانیم و برای ارتقا علمی و رفاه آنان در دانشگاه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و از همه همکاران در دانشگاه می خواهیم که تکریم دانشجویان عزیز را که سرمایه های اصلی دانشگاه و کشور هستند در سرلوحه امور دانشگاه و عملکرد خود قرار دهند.

16- بهبود معیشت اعضای هیات علمی و کارکنان به عنوان اقشار تاثیرگذار در نظام آموزش کشور یکی از دغدغه­ های اساسی د­انشگاه آزاد اسلامی است. حمایت از این سرمایه عظیم انسانی و ارائه تسهیل­گر­ها با استفاده از سیاست­های حمایتی ویژه از مسئولیت­های اجتناب­ناپذیر خانواده دانشگاه آزاد اسلامی است. لذا دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.

17- توجه به اقتصاد دانشگاه و کاهش تکیه بر درآمدهای حاصل از شهریه و جذب منابع درآمدی مبتنی بر توسعه فعالیت­ها و سرمایه­ گذاری­های دانش بنیان و مدیریت هزینه و صرفه جویی به عنوان یکی از اصلی ترین پایه های استقلال و توسعه خدمات در دستور کار اعضای شورای مرکزی قرار دارد.

18- ما متعهد می شویم راهبرد های مصوب دانشگاه برای توسعه کیفی در تمام شئونات دانشگاه را با جدیت و تعهد کامل اجرا کنیم به نحوی که دانشگاه آزاد اسلامی در سطح ملی و منطقه ای از دانشگاه های برتر و در سطح جهانی نیز سرآمد باشد.

19- ما دانشگاهیان اقدامات اخیر تند رو های افراطی که مزدوران دست نشانده استکبار جهانی بوده و به نام دین بزرگترین ضربه را به مسلمانان و جهان اسلام وارد کرده و نسبت به کشتار مسلمانان و غیر مسلمانان اقدام می کنند بشدت محکوم می کنیم و از عملکردبعضی از کشور های غربی که به نام مبارزه با خشونت و به نام آزادی بیان به مقدسات اسلامی مسلمانان توهین می کنند و زمینه چنین افراط گرایهایی را فراهم می سازند اعلام تنفر و انزجار می کنیم.