روابط عمومی دانشگاه

امیریان خبر داد: بهره‌مندی هزار و ۴۷۵ نفر از خدمات مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اراک

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۱ کد : ۲۷۵۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۹۷
مسئول مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک گفت: در نیمسال اول تحصیلی ۹۸-۹۷ یک‌هزار و ۴۷۵ دانشجو از خدمات این مرکز بهره‌مند شدند.

ابوالفضل امیریان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در اراک با تشریح فعالیت‌های مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک اظهار کرد: این مرکز از سال ۱۳۷۴ با هدف ارتقای سطح سلامت دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه تأسیس شد و با گسترش دانشگاه و افزایش تعداد دانشجویان و همچنین با احداث شهرک دانشگاهی امیرکبیر، شعبه دوم مرکز مشاوره در شهرک دانشگاهی احداث شد و به‌دنبال آن با توجه به نیاز خوابگاه‌های دانشجویی، شعبه‌های دوم و سوم مرکز در خوابگاه‌های دانشجویی روزبه و حافظیه مشغول به ادامه خدمات شدند.

 

وی ادامه داد: براساس نیاز دانشجویان و دانشگاه، مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، خدمات مشاوره‌ای را با همکاری ۱۱ مشاور با تخصص‌های متفاوت در زمینه‌های مختلف تحصیلی، خانواده، مسائل روان‌شناختی، عاطفی، ازدواج، مسائل شخصیتی، کودک و ... ارائه می‌کند.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک تصریح کرد: با توجه به اینکه مرکز مشاوره دانشگاه یک مرکز دانشگاهی است، همانطور که انتظار می‌رود بسیاری از مراجعه‌کنندگان، متقاضی دریافت مشاوره تحصیلی هستند، برهمین اساس مرکز مشاوره نیز با برخورداری از همکاری سه تن از استادان متخصص و مجرب در مشاوره تحصیلی به مراجعه‌کنندگان خدمات ارائه می‌دهد.

امیریان افزود: در این راستا چند مرتبه برنامه مشاوره تحصیلی دانشگاه توسط استادان تجدیدنظر و اصلاح شده و اثربخشی این برنامه مشاوره‌ای با روش‌های ارزیابی علمی مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح برنامه و ارائه خدمات مشاوره تحصیلی تا جایی در این مرکز ارتقا یافته که به جرئت می‌توان گفت برترین برنامه مشاوره تحصیلی کشور در این مرکز ارائه می‌شود.

مسئول مرکز مشاوره واحد اراک گفت: در نیمسال اول تحصیلی ۹۸-۹۷ تعداد یک‌هزار و ۴۷۵ نفر برای دریافت مشاوره فردی به این مرکز مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۹۶۰ نفر خانم و ۵۱۵ نفر آقا بوده‌اند.

وی اظهار کرد: از تعداد کل مراجعه‌کنندگان ۶۶۱ نفر برای دریافت مشاوره تحصیلی به این مرکز مراجعه کرده‌ که از این تعداد ۳۲۴ نفر آقا و ۳۳۷ نفر خانم بوده‌اند.

امیریان گفت: براساس بررسی‌های انجام شده، عمده دانشجویان دارای مشکلات تحصیلی در مهارت‌های برنامه‌ریزی، مهارت‌های مطالعه، یادداشت‌برداری، امتحان‌دادن، حافظه، توجه به تندرستی و سلامت فردی  مشکلاتی دارند که در برنامه مشاوره تحصیلی دانشگاه این موارد لحاظ شده و براساس نیاز دانشجویان برنامه عملی مشاوره‌ای به این دانشجویان ارائه می‌شود.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بیان کرد: برنامه مشاوره تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه شامل یک برنامه چهار جلسه‌ای است که در این جلسات مراجعان می‌آموزند چگونه هدف‌گزینی و برنامه‌ریزی کنند، چگونه در کلاس و در مطالعه تمرکز خود را حفظ کنند و حضور مؤثر و فعال داشته باشند و درنهایت چگونه مطالب خود را برای امتحان جمع‌بندی کرده و در جلسه امتحان حضور مؤثرتری داشته باشند.

مشاوره آفلاین به دانشجویان و کارکنان

وی با اشاره به راه‌اندازی مشاوره اینترنتی مرکز مشاوره این واحد دانشگاهی در سال ۹۷ گفت: دانشجویان و کارکنان این واحد دانشگاهی از طریق این سایت به‌صورت آفلاین خدمات مشاوره‌ای دریافت می‌کنند.

امیریان با یادآوری اهمیت استفاده از بسترهای فضای مجازی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای به افراد جامعه به‌ویژه دانشجویان گفت: با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان دانشگاه و یا کارکنان ممکن است از نظر زمان، مکان و یا محدودیت موضوع مشاوره، امکان دسترسی به مرکز مشاوره دانشگاه را نداشته باشند، مرکز مشاوره این واحد دانشگاهی در سال ۹۷ اقدام به راه‌اندازی مشاوره اینترنتی به منظور دسترسی هرچه بیشتر دانشجویان، کارکنان و ... به خدمات مرکز کرده است.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک ادامه داد: در این طرح سعی بر آن است که تمام خدماتی که در مشاوره حضوری به دانشجویان ارائه می‌شود به صورت آفلاین نیز به آنان ارائه شود. 

امیریان با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف طرح مشاوره اینترنتی در دسترس بودن آن برای دانشجویان خوابگاهی است،گفت: در این طرح هرکسی از هر موقعیت مکانی می‌تواند وارد سایت مشاوره اینترنتی شده و  حتی با نام مستعار در آن ثبت‌نام و به صورت ناشناس از خدمات مشاوره استفاده کند.

وی گفت: در این طرح سعی بر این است که در حداقل زمان ممکن به سؤالات ثبت شده پاسخ داده شود.

امیریان تصریح کرد: یکی از اهداف مهم  این طرح، حرکت به سمت راه‌اندازی و رسیدن به مشاوره آنلاین است که افراد بتوانند به صورت آنلاین و در لحظه پاسخ سؤالات خود را به صورت فردی و یا در گروه‌های گفتگو دریافت کنند. 

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک گفت: دانشجویان برای استفاده از خدمات مشاوره اینترنتی می‌توانند به نشانی الکترونیکی http://sca.iau-arak.ac.ir/consultation مراجعه کنند.