دکتر میرزاده در مراسم سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه مطرح کرد سهم 56 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی هر عضو خانواده دانشگاه آزاد یک رسانه ملی شود

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۲۱:۱۰ کد : ۲۷۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۵۵
دکتر میرزاده در مراسم سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه مطرح کرد سهم 56 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی هر عضو خانواده دانشگاه آزاد یک رسانه ملی شود
دکتر میرزاده در مراسم سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه مطرح کرد سهم 56 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی هر عضو خانواده دانشگاه آزاد یک رسانه ملی شود

دکتر میرزاده در مراسم سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر کیفی سازی آموزش و پژوهش و مهارت محوری، از کاهش وابستگی 10 درصدی این دانشگاه به شهریه ها و سهم 56 درصدی آن در توسعه تحصیلات تکمیلی کشور خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در مراسم سی و سومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: 33 سال پیش نهال نوپای دانشگاه آزاد اسلامی با پیشنهاد و تدبیر حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تأیید امام راحل (ره) کاشته شد و با همت دکتر جاسبی و همکاران ایشان و استقبال و حمایت مردمی، امروز به شجره طیبه ای تنومند و تناور تبدیل شده است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با بیان اینکه در دنیای امروز، دانایی، رمز قدرت و پیشرفت جوامع است، گفت: منابع باارزش و مولد ثروت این عصر که می توان آن را سومین انقلاب صنعتی نام نهاد، انسان های دانشمند، متخصص، کارورز، مخترع و مبتکر هستند.

دکتر میرزاده تاکید کرد: توانایی اقتصادی و وفور نعمت، از بستر مغزهای پیراسته از جهل و آراسته به دانش سر برمی آورد.

وی در ادامه با اشاره به حضور دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری، در دانشگاه آزاد اسلامی و سخنرانی او پیرامون دستاوردهای این دانشگاه گفت: دکتر روحانی در این سخنرانی تاکید کردند "بی تردید دانشگاه آزاد اسلامی یکی از برگ های زرین تلاش ها و فعالیت های آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توسعه کشور محسوب می شود، این دانشگاه، این اصل را ثابت کرده که اگر ما هرکاری را برای کار فرهنگی، علمی و آموزشی به مردم و صاحبنظران و متخصصان آن رشته واگذار کنیم، آن کار بهتر و سریع تر و در یک زمان کوتاه و با توسعه ای بیشتر می تواند به هدف برسد."

دکتر میرزاده با اشاره به این جمله دکتر روحانی که "امروز حدود یک سوم بار آموزش عالی کشور بر دوش دانشگاه آزاد اسلامی است که آمار بسیار پرافتخاری است"، افزود: رییس جمهور به درستی اشاره کردند که "اعداد و ارقام بیانگر این است که اگر کار را به متخصصان و صاحبنظران و به مردم واگذار کنیم کارها بهتر و سریعتر انجام می شود و دولت عمدتاً دارای نقش سیاست گذاری، تسهیل گری، پشتیبانی، هموار کردن راه و در نهایت دارای نقش نظارت باشد."

میرزاده با اشاره به نقش حمایتی مردم از دانشگاه آزاد اسلامیٰ توجه حاضران در مراسم سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به این گفته ریاست جمهوری جلب کرد که "همه در مقام عمل دیدند، آنهایی که در دانشگاه آزاد اسلامی تا به حال درس خوانده اند و یا مشغول تحصیل هستند و یا در آینده تحصیل خواهند کرد، متعلق به طبقه متوسط جامعه و یا حتی گاهی متعلق به طبقات پایین جامعه هستند. یکی از تصورات نادرست در اذهان عمومی، این بود که دانشگاه متعلق به طبقه خاصی از جامعه است اما امروز می بینیم دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور حضور پیدا کرده و این حضور هم حضوری فرهنگی و هم عمرانی است علاوه بر این دانشگاه آزاد اسلامی، نشاط سیاسی را نیز به بار آورده است."

وی با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهوری مبنی بر تاسیس پژوهشگاه آزاد اسلامی، به تاکید دکتر روحانی بر واگذاری امور به بخش خصوصی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اشاره داشت و گفت: چنان که رییس جمهور هم گفتند "کاری که دانشگاه آزاد اسلامی می تواند انجام دهد، چرا خودش انجام نداده و آن را به وزارت علوم محول کند، چرا که آنچه در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده مثل معجزه است."

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به عدم پوشش مناسب حضور رئیس جمهوری در دانشگاه آزاد اسلامی توسط رسانه ملی، اظهار داشت: به احترام 5 میلیون فارغ التحصیل، حدود یک میلیون و 700 هزار دانشجو، بیش از 70 هزار استاد، 40 هزار کارمند و خدمات 33 ساله دانشگاه آزاد اسلامی و تاثیر شگرف آن در اقتصاد، فرهنگ و اجتماع ایران و بلکه جهان، آرزو دارم هر عضو این خانواده یک رسانه ملی شود.

سرمایه عظیم علمی ایران در دانش هسته ای، غربیان را به میز مذاکره بازگرداند

وی با اشاره به پیروزی اخیر ملت ایران در عرصه بین المللی و حضور مقتدرانه آن در جمع قدرت های جهانی در روند مذاکرات هسته ای، گفت: این که کشورهای بزرگ جهانی امروز به میز مذاکره بازگشته و با مسئولان و دیپلمات های ما مذاکره می کنند، به دلیل سرمایه عظیم دانش هسته ای ایران بوده که همراه با صلابت رهبر معظم انقلاب، تدبیر رئیس جمهور و مهارت تیم مذاکره کننده در حال تحقق است.

سهم 56درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با تاکید بر نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور و جهان، گفت: بر عهده داشتن 35 تا 50 درصد بار آموزش عالی کشور و سهم 56درصدی این دانشگاه در توسعه تحصیلات تکمیلی و تولید 20درصدی علم در ایران، به خوبی گواه نقش پررنگ دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور است.

دکتر میرزاده ادامه داد: این دانشگاه مصداق واقعی اصل 44 قانون اساسی است و به خوبی توان بالای بخش غیردولتی در حوزه آموزش عالی را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به اشتغال به تحصیل یک میلیون و 700 هزار دانشجو در این دانشگاه، تصریح کرد: هم اکنون 35درصد بار آموزش عالی کشور پس از انقلاب اسلامی برعهده این دانشگاه است که اگر 50درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور را نیز در نظر بگیریم، به نقش پررنگ این دانشگاه در آموزش عالی کشور پی خواهیم برد.

دکتر میرزاده ادامه داد: همکاری بیش از 70 هزار عضو هیأت علمی که 26هزار نفر آنها تمام وقت هستند و اشتغال بیش از 38 هزار کارمند در دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه را به بزرگترین دانشگاه حضوری در دنیا تبدیل کرده که بدون دریافت کمک و بودجه دولتی و با اتکا به درآمدهای خود، به یکی از موفق ترین مصداق های اصل 44 قانونی اساسی تبدیل شده است.

ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم و پرداخت 300میلیارد تومان حقوق و دستمزد ماهانه، از جمله شاخص هایی بود که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر آن تاکید داشت و در این باره اظهار کرد: بودجه این دانشگاه به لحاظ درآمد و هزینه در سال 94 معادل 6800 میلیارد تومان بوده که اگر اعتبارات دیگر در بخش هایی مانند حوزه عمرانی را که ساخت 10 میلیون مترمربع فضای مسقف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی و 35 میلیون مترمربع فضای روباز جمعاً معادل 20میلیون متر مربع را در نظر بگیریم، به ابعاد بزرگ اقدامات انجام شده و یا در حال انجام این نهاد آموزشی بیش از پیش پی خواهیم برد.

اجرای 300 طرح فرهنگی ماندگار در 8 حوزه فرهنگی

وی با اشاره به ابلاغ سند علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری و برنامه های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیأت موسس و هیأت امنا دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: اجرای طرح های فرهنگی ماندگار در سطح کشور در قالب 300 طرح در 8 حوزه فرهنگی و ایجاد فضای با نشاط علمی و فرهنگی، فراهم کردن بستر لازم برای استفاده از خرد جمعی، اندیشه ورزی و آزاد اندیشی با مشارکت نخبگان، اساتید و دانشجویان از جمله اقدامات انجام شده در این مدت است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان تاکید کرد: کیفی سازی آموزش و پژوهش و مهارت محوری بطور اعم و توسعه تحصیلات تکمیلی بطور اخص در پاسخ به تقاضای اجتماعی و حفظ رشد شتاب علمی کشور و رفع نیاز های جامعه از جمله دیگر برنامه های بسیار مهم دانشگاه در یک سال و نیم گذشته بوده است.

وجود 61 مرکز رشد و 451 شرکت و واحد فناور

دکتر میرزاده همچنین از وجود 61 مرکز رشد، 451 شرکت و واحد فناور ، 369 مجله علمی منتشر شده، 60218 مقاله علمی چاپ شده بین المللی در پایگاه اسکوپوس و 49058 مقاله علمی چاپ شده داخلی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

نقش دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی

دکتر میرزاده با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی گفت: این دانشگاه در حال حاضر دارای 266 واحد فعال در داخل کشور، 131 مرکز آموزشی بوده که با اجرای طرح تجمیع و ساماندهی واحدهای دانشگاهی تعداد آنها از 472 واحد و مرکز در سال 92 به 397 واحد و مرکز در سال 94 رسیده است.

تعداد و رتبه مقالات دانشگاه آزاد اسلامی در پایگاه ESI

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رشد ارجاع به مقالات علمی این دانشگاه گفت: تعداد مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 20014 ، 21 هزار و 634 بوده که در سال 20015 به 25 هزار و 878 عنوان افزایش یافته است. همچنین رتبه دانشگاه بر حسب تعداد مقاله از 750 به 520 ارتقا یافته است.

وی افزود: از نظر مقایسه تولید علم دانشگاه های ایران در نمایه اسکوپوس و WOSدانشگاه آزاد اسلامی رتبه اول کشور را دارد.

دکتر میرزاده گفت: با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی سالانه حدود 30 هزار میلیارد تومان در تخصیص بودجه آموزش عالی صرفه جویی شد.

تنها 12 درصد مردم ایران دارای تحصیلات عالیه هستند

وی خاطر نشان کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا بیش از 50 درصد از جمعیتشان دارای تحصیلات عالیه است در ایران تنها 12 درصد مردم دارای تحصیلات عالیه بوده و کشور ما در مقایسه با کشورهای آسیای شرقی تنها 3 درصد دارای تحصیلات تکمیلی است که این موضوع ضرورت توسعه تحصیلات تکمیلی را نشان می دهد.

میرزده یادآور شد: از نظر هزینه تحصیل برای هر دانشجو، هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ارزان تر از دانشگاه های دولتی و سایر کشورها است.

ایجاد 150 مرکز رشد و 800 شرکت دانش بنیان تا پایان سال 96

وی با اشاره به اهمیت توجه به توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور در چارچوب تاکیدات رهبر معظم انقلاب به ویژه در سند توسعه علم و فن آوری، گفت: توسعه مراکز رشد تا 150 مرکز و شرکت های دانش بنیان دانشگاه تا 800 شرکت تا پایان سال 1396 برای تبدیل علم به ثروت و اشتغال فارغ التحصیلان مهمترین برنامه دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای آینده خواهد بود.

توسعه تحصیلات تکمیلی و تقویت هرم هیأت علمی؛ لازم و ملزوم یکدیگر

دکتر میرزاده در ادامه به توسعه تحصیلات تکمیلی و ضرورت تقویت هرم هیأت علمی در این دانشگاه به عنوان یکی از پیش شرط های این هدف اشاره کرد و افزود: جذب هیأت علمی با درجه دکتری از سال 1393 به صورت جدی آغاز شده که بر اساس برنامه ریزی تدوین شده، این جذب به صورت سالانه 5 هزار نفر است که تا پایان سال 1396 به 20 هزار نفر خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با انجام این برنامه، جمع هیأت علمی با درجه دکتری به 37 هزار نفر و نسبت استاد به دانشجو از 1 به 48 کنونی، به 1 به 38 خواهد رسید.

وی یادآور شد: با توجه به سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و طبق نقشه جامع علمی، باید 3درصد هرم دانشجویی کشور دانشجوی دکتری باشد اما تا کنون 0/8درصد این امر محقق شده است.

دکتر میرزاده ادامه داد: طبق برنامه مصوب هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، تا پایان سال 94 تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به 530هزار نفر می رسد.

وی با بیان اینکه بیش از 300 هزار نفر متقاضی ورود به دکتری تخصصی در کشور هستند، گفت: کل پذیرش در دانشگاه های آزاد و دولتی، 24 هزار و 188، یعنی در حدود 8درصد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر ضرورت گسترش تحصیلات تکمیلی ،گفت: بیش از یک میلیون نفر متقاضی ورود به دوره های کارشناسی ارشد در کشور هستند که تنها 31درصد آنان وارد دانشگاه ها می شوند.

توسعه مناسب حوزه پزشکی و تکمیل زنجیره بیمارستانی

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان به توسعه مناسب حوزه پزشکی و تکمیل زنجیره بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: همچنین کاهش وابستگی دانشگاه به شهریه از طریق توسعه ارتباط با صنعت و خدمات و اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری دانش بنیان و اجرای طرح تجمیع دانشگاه برای توسعه کیفی ، کاهش هزینه ها و افزایش اثربخشی آن، توسعه فعالیت های بین المللی دانشگاه و جذب دانشجوی خارجی، برنامه ریزی برای اعزام متخصصان ایرانی برای اشتغال در خارج از کشور دیگر برنامه های مهم این دانشگاه است.

وی گفت: 40 درصد بار آموزش حوزه پزشکی برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است و این دانشگاه در حال حاضر دارای 11 بیمارستان است که تاپایان شهریور به 15 بیمارستان می رسد.

دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی کارآفرین و ماموریت گرا

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های دیگر نیز گفت: تأسیس باشگاه فرهنگی و ورزشی، توسعه مهارت محوری به ویژه در آموزشکده های فنی سما، دعوت از اساتید خارجی برای تدریس در رشته های چند نظمی، توسعه همکاری های علمی منطقه ای با دانشگاههای داخل کشور، اجرای طرح سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد (ساها)، اجرای طرح شهرک های فناوری آزاد (شفا)، تجاری سازی تحقیقات از طریق سامانه AZAD EXPO از جمله اقدامات انجام شده و یا در حال پیگیری و انجام است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی ماموریت گرا و کارآفرین خواند و گفت: این نهاد علمی و تحقیقاتی با تمام توان و ظرفیت بالای خود در خدمت تحقق اهداف نظام و دولت تدبیر و امید است تا با قبول ماموریت و مسئولیت در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور همچون گذشته اثر بخش باشد.

تهیه طرح آمایش حوزه های علوم ، مهندسی و پزشکی واحدهای دانشگاهی

دکتر میرزاده تاکید کرد: به زودی طرح آمایش حوزه های علوم ، مهندسی و پزشکی واحدهای دانشگاهی بسته به استعداد و موقعیت اقلیمی ماموریت حل مشکلات ملی، منطقه‌ای و محلی بر پایه نیازسنجی و آمایش سرزمین که قبلاً هم در هیأت موسس دانشگاه مطرح شده با آخرین اصلاحات به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد تا بعد از این توسعه دانشگاه هر چه بیشتر در این راستا تحقق یابد.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تمام توان و ظرفیت بالای خود در خدمت تحقق اهداف نظام و دولت تدبیر و امید دانشگاهی ماموریت گرا و کارآفرین خواهد بود و آماده است تا با قبول ماموریت و مسئولیت در توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور و دانشگاهی با استانداردهای مقبول در تراز جهانی اثر بخش باشد.

برگزاری اجلاس آساهیل 2015 در اصفهان

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری انجمن موسسات عالیه جنوب شرق آسیا ASAHIL در اصفهان با حضور 198 عضو از 15 کشور از آسیا و اقیانوسیه و 7 کشور خارج از این حوزه اشاره کرد و گفت: تعداد 162 دانشگاه در آسیا و 35 دانشگاه از کشورهای استرالیا، زلاندنو، امریکای شمالی و ژاپن عضویت این انجمن را تشکیل می دهند.

میرزداده از تشکیل دبیرخانه این انجمن در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خرمشهر

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خرمشهر، با قرائت شعری از مرحوم سپیده کاشانی یاد آنان را گرامی و سخنان خود را به پایان رساند.

ای شهر خرمشهر ای خاک گهرخیز/ ای سینه پر آذرت از غصه لبریز

خاکت ببوسم خاک تو بوسیدنی شد/ گل‌های خرمشهر من بوئیدنی شد

ای قله ایثار و محراب عبادت/ ای مقام شهر ای شهر شهادت

آوای اروند رود بشنو که شعر فتح خواند/ نخلت اگر سوزند برجا ریشه ماند

خورشید از خون سرزند بر خون نشیند/ تا شام بد فرجام دشمن را ببیند

سوی تو مرغان مهاجر باز آیند/ بر آشیان سبز در پرواز آیند

با من بخوان شعر ظفر ای بندر سبز/شب سر شد و آمد سحر ای بندر سبز