روابط عمومی دانشگاه

بیانیه «گام دوم انقلاب»

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۸۲۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۱۳۹

 

بیانیه «گام دوم انقلاب» که توسط مقام معظم رهبری بیان گردیده و توصیه­های اساسی به منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» شده و خطاب به ملّت ایران و به ویژه جوانان است و به مثابه منشوری برای «دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی» خواهد بود و نهایتا فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی رقم خواهد خورد و این گام، انقلاب را به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی(ارواحنافداه) هست ، نزدیک خواهد کرد. چکیده این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 • درودی از اعماق دل براین ملت ، بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانی چهل ساله دوم می­شود.
 • برای همه چیز می­توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، اما شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنهاهرگز بی­مصرف و بی­فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه عصرها با آن سرشته است. آزادی،اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره­ای بدرخشد و در دوره­ای دیگر افول کند.
 • هرگز نمی توان مردمی را تصور کرد که از این چشم اندازهای مبارک دل زده شوند. هرگاه دل زدگی پیش آمده از روی گردانی مسئولان از این ارزشهای دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقق آنها.
 • انقلاب اسلامی همچون پدیده ای زنده و با اراده ، همواره دارای انعطاف و آماده ی تصحیح خطاهای خویش است، اما تجدید نظر پذیر و اهل انفعال نیست .
 • جمهوری اسلامی ، متحجّر و در برابر پدیده ها و موقعّیت­های نو به نو­، فاقد احساس و ادراک نیست­، اما به اصول خود به شدّت پایبند و به مرزبندی های خود با رقیبان و دشمنان به شدّت حسّاس است.
 • بی شک فاصله ی میان بایدها و واقعیتها ، همواره وجدانهای آرمانخواه را عذاب داده و می دهد ، اما این،فاصله ی طی شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی شک در آینده­، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پرانگیزه، باقدرت بیشتر طی خواهد شد.
 • عزیزان؛ نادانسته­ها را جز با تجربه­ی خود یا گوش سپردن به تجربه­ی دگران نمی­توان دانست.
 • برای برداشتن گام­های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه­ها درس گرفت .
 • انقلابیون اسلامی بدون سرمشق و تجربه آغاز کردند و ترکیب جمهوریت و اسلامیت و ابزارهای تشکیل و پیشرفت آن، جز با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه­ی بزرگ امام خمینی، به دست نیامد و این نخستین درخشش انقلاب بود.
 • انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدّت تحقیر شده و بشدّت عقب

مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛ در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم سالاری تبدیل کرد و عنصر اراده ی ملی را که جان مایه ی پیشرفت همه جانبه و حقیقی است در کانون مدیریّت کشور وارد کرد؛ آنگاه جوانان را میدان دار اصلی حوادث و وارد عرصه مدیریّت کرد؛ روحیه و باور «ما میتوانیم» را به همگان منتقل کرد؛ به برکت تحریم دشمنان، اتّکاء به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد:

اولاً : ثبات و امنیت کشور و تمامیت ارضی … را ضمانت کرد.

ثانیاً : موتور پشیران کشور در عرصه ی علم و فناوری و ایجاد زیرساخت های حیاتی و اقتصادی و عمرانی شد.

ثالثاً: مشارکت مردمی… را به اوج رسانید.

رابعاً: بینش سیاسی آحاد مردم …را ارتقا داد، … حتی برای نوجوانان و نونهالان، روشن و قابل فهم گشت .

خامساً: کفه­ی عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد …. البته عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از اینها است .

سادساً:  عیار معنویت و اخلاق را درفضای عمومی جامعه به گونه­ای چشمگیر افزایش داد.

سابعاً: نماد پر ابهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان  آمریکای جهان خوار و جنایت کار ، روز به روز برجسته تر شد.

 • جوانان عزیز: اینها بخش محدود از سرفصل­های عمده در سرگذشت چهل ساله­ی انقلاب اسلامی است .

… و بدانید که اگر بی­توجهی به شعرهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه­هایی از تاریخ چهل ساله نمی­بود که – متاسفانه بود و خسارت بارهم بود – بی­شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان­های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمی­داشت .

 • ایران مقتدر ، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالش­های مستکبران رو به رو است اما با تفاوتی کاملاً معنی دار.
 • اما راه طی شده فقط قطعه­ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمان­های بلند نظام جمهوری اسلامی است . دنباله­ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواری گذشته‑ها نیست، باید با همت و هوشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در همه­ی میدان­های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین المللی و نیز در عرصه­های دین و اخلاق و معنویت و عدالت، باید شانه­های خود را به زیر بار مسئولیت دهند، از تجربه­ها و عبرت­های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیـه انقلابی و عمـل جهادی را به کار بندند و ایـران عزیز را الگوی کامـل نظام پیشرفته­ی اسلامی بسازند.
 • مهم ترین ظرفیت امید بخش کشور ، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیر بنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است
 • به جز اینها، فرصت­های مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل می­دهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند می­توانند با فعّال کردن و بهره­گیری از آن، درآمدهای ملی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی نیاز و به معنی واقعی دارای اعتماد به نفس کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند.
 • دهه­ی دوم چشم انداز، باید زمان تمرکز بهره برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیت­های استفاده نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملی ارتقاء یابد.
 • اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سر فصل اساسی توصیه­هایی می­کنم. این سرفصل­ها عبارتند از: علم وپژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.
 • اما پیش از همه چیز، نخستین توصیه­ی من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه­ی قفلها، هیچ گامی نمی­توان برداشت … . این نخستین و ریشه­ای ترین جهاد شما است … . رویش­های انقلاب بسی فراتر از ریزش­هاست … . دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه­ها با چشم تکریم و احترام می­نگرد. قدر خود را بدانید و با قوت خدا داد، به سوی آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.

 

         و اما توصیه ها:

 1. علم و پژوهش: دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیادهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد … . به پا خیزید و دشمن بدخواه و کینه توز را که از جهاد علمی شما بشدت بیمناک است ناکام سازید.
 2. معنویت و اخلاق: معنویت به معنی برجسته کردن ارزش­های معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکل، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به معنی رعایت فضیلت­هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به نفس و دیگر خلقیات نیکو است؛ معنویت و اخلاق، جهت دهنده همه­ی حرکت­ها و فعالیت­های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی، بهشت می­سازد و نبودن آن حتی با برخورداری مادی، جهنم می­آفریند.

شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می­آورد؛ این بی گمان محتاج      جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حکومت­ها توفیق چندانی نخواهد یافت.

ابزارهای رسانه­ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانون­ها­ی ضد معنویت و ضد اخلاقی نهاده است…    در دوره­ی پیش رو باید در این باره­ها برنامه­های کوتاه مدت و میان مدت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان شاء الله.

 1. اقتصاد: اقتصاد یک نقطه­ی کلیدی تعیین کننده است…. اقتصاد البته هدف جامعه­ی اسلامی نیست، اما وسیله‑ای است که بدون آن نمی­توان به هدف­ها رسید.

… اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی، تحریم و وسوسه­های دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم اثر و حتی بی اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف­های مدیریتی است.

راه حل این مشکلات، سیاست­های اقتصاد مقاومتی است.

 1. عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده­ی چرکین کشورها و نظام­ها و اگر در بدنه­ی حکومت­ها عارض شود، زلزله­ی ویرانگر و ضربه زننده به مشروعیت آنها است.

عدالت در صدر هدف­های اولیه­ی همه­ی بعثت­های الهی است…. و به صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولی عصر(ارواحنا فداه) میسر نخواهد شد….

 1. استقلال و آزادی: … این هر دو عطیه­ی الهی به انسان­هایند و هیچ کدام تفضل حکومت­ها به مردم نیستند…. بدیهی است که ” استقلال” نباید به معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و “آزادی” نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزش­های الهی و حقوق عمومی تعریف شود.
 2. عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه شاخه هایی از اصل « عزت، حکمت و مصلحت» در روابط بین المللی اند…. در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.
 3. سبک زندگی: ….تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان­های بی جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه جانبه و هوشمندانه می­طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان­هاست.

….. سلام ویژه به جوانان

دعا گوی شما

سیدعلی خامنه ­ای

۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۷