روابط عمومی دانشگاه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی؛ حضور نظام‌مند استادان در صنعت نیاز به دستورالعمل دارد/ صنعت پذیرای دانشگاهیان باشد

۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۳۰۹۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۸۳
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با تأکید بر اینکه صنعتگران باید پذیرای دانشگاه و نظر دانشگاهیان باشند، گفت: برای حضور نظام‌مند استادان در واحدهای صنعتی لازم است دستورالعملی تدوین شود.

عباسعلی حیدری در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا درباره چگونگی شکل‌گیری و تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه اظهار کرد: ارتباط بین دانشگاه و صنعت خیلی راضی‌کننده نیست یعنی از هر سمت‌وسو به این قضیه نگریسته می‌شود، رضایت‌بخش نیست.

وی افزود: وقتی از مشکل و گیر کار پرسیده می‌شود، دانشگاهیان در پاسخ می‌گویند که صنعتگران مشکلات خود را با دانشگاهیان مطرح نمی‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی آخرین دیدار استادان دانشگاه با رهبر معظم انقلاب را یادآور شد و گفت: در آخرین دیداری که دانشگاهیان با رهبر معظم انقلاب داشتند، ایشان یادآوری کردند که لیست کارهای عقب‌مانده و اقدامات موردنیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌شده؛ بنده اعتقاد دارم اکنون این لیست باید  فراتر از وزارتخانه نگاه و به استان‌ها اعلام تا مشکلات بومی‌سازی و حل شود.

حیدری یادآور شد: منظور از بومی‌سازی این است که چه میزان از مشکلات استخراج‌شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان بنده قرار دارد تا دانشگاه مشکلات را احصا کرده در راستای برطرف کردن آن حرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند صرف ارائه لیست مشکلات برای تحقق ارتباط  صنعت و دانشگاه کافی نیست یعنی باید سیستم طوری طراحی شود که صنعتگران پذیرای دانشگاه و نظر دانشگاهیان باشند؛ البته حداقل کاری که این وزارتخانه انجام داده و لیست درخواست‌های خود را از دانشگاهیان مطرح کرده، مثبت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی گفت: بالطبع دانشگاهیان برای حل این مشکلات امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌خواهند، یعنی اینکه یک چارچوبی برای ورود به مسئله برای استاد دانشگاه باید وجود داشته باشد؛ دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در اراک و ساوه که از شهرهای بزرگ صنعتی کشور هستند، اعلام آمادگی کرده و فعلاً در مقدمات کار هستیم.

حیدری افزود: به صنایع موجود در استان مرکزی اعلام کرده‌ایم که عضو هیئت‌علمی که در دانشگاه موظف به حضور است، حاضریم با شما به توافق برسیم که بخشی از اوقات موظفی خود را در جوار صنعت بنشینند و مشاوره بدهند و کار کنند، حتی درباره فرصت مطالعاتی اعلام کردیم اولویت فرصت مطالعاتی استادانی که در حوزه صنعت‌کار می‌کنند، داخلی است.

وی یادآور شد: به همین دلیل برای اینکه این فرصت تعریف شود که یک استاد دانشگاه آزاد اسلامی اراک به مدت ۶ ماه در شرکت مثلاً آذرآب حضور پیدا کند تا بخشی از مشکلات آن را بررسی کند و فرصت مطالعاتی داشته باشد، این نیاز به تدوین دستورالعمل از سوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد است تا دست رؤسای واحدهای دانشگاهی را برای این امور باز بگذارد.