روابط عمومی دانشگاه

به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش سخنرانی علمی با موضوع؛« آینده کار و آموزش» در واحد اراک برگزارشد

۲۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ کد : ۳۳۷۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۸

به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاداسلامی اراک، به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش سخنرانی علمی با موضوع؛« آینده کار و آموزش» با حضور دکتر حسین کلانتری رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی و واحد اراک ، محمد تقی آبایی مدیرکل اداره تعاون ،کارو رفاه اجتماعی استان، سعید شاه محمدی مدیرکل سازمان فنی حرفه ای استان ، دکتر سید عماد هزاوه ای مدیر عامل صندوق کارآفرینی استان مرکزی ،دانشجویان ،استادان و کارکنان دانشگاه و با سخنرانی دکتر محمد رضا سپهری دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارت کشور ، در تالار فردوسی دانشگاه آزاداسلامی اراک برگزار  شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک ضمن تبریک هفته پژوهش به جامعه دانشگاهیان گفت: هفته پژوهش فرصت مناسبی برای بررسی چالش های پژوهشی در بین دانشجویان و اعضای هیات علمی به شمار می رود.

وی افزود: این هفته فرصتی برای تمرکز بر ابعاد مختلف پژوهش، نوآوری و فناوری می باشد و زمان مناسبی است تا با تعامل و برگزاری نمایشگاه فن بازار، مصاحبه مطبوعاتی و معرفی افراد برتر بتوانیم نقش هفته پژوهش را بهتر نشان داشته باشیم.

دکتر حسین کلانتری با بیان اینکه رتبه دانشگاه آزاد اسلامی اراک نسبت به سال گذشته با افت چشمگیری مواجه بوده است خاطر نشان کرد: امیدواریم با اقدامات برنامه ریزی شده در هفته پژوهش بتوانیم فعالیت های پژوهشی، آموزشی، نوآوری و کارآفرینی را در دانشگاه رقم زده و امسال و سال آینده شاهد نتایج بهتر و فعالیت های متنوع و خوبی باشیم.

دکتر محمد رضا سپهری دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارت کشور نیز ضمن تبریک هفته پژوهش در جمع دانشگاهیان گفت؛ هفته پژوهش فرصت مغتنمی است برای جامعه دانشگاهیان تا در نشست های تخصصی، ارتباط حوزه دانش را با حوزه عمل بررسی کنند.

وی تصریح کرد: در کشور ما بسیاری از تصمیمات مبتنی بر پژوهش اتخاذ نمی شود و لذا مشکلات عدیده ای را در کشور شاهد هستیم.

عضو هیات علمی موسسات بین المللی کار در کشور با اشاره به اینکه چگونگی آینده کار و آموزش یکی از دغدغه های ما مسولین و دانشجویان به شمار می رود تاکید کرد: اشکال جدید کار، فرصت ها و چالشهای پیش روی آینده کار و آموزش، مشارکت زنان در بازار کار در آینده، تغییر مهارت ها، ویژگی های انقلاب صنعتی چهارم، سیاست گذاری های دولت در بحث کار و اشتغال، و... مواردی هستند که باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون سه انقلاب صنعتی که تولید انبوه را در جامعه به ارمغان آورد، انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر روسیه را پشت سرگذشته و قدم به انقلاب چهارم صنعتی گذاشته ایم.

سپهری ادامه داد: در آن زمان که انقلاب صنعتی ایجاد شد، کارگران در کارخانه های منچستر کودکان بودند که 16 ساعت در روز با شرایط سختی کار می کردند به طوری که بعد از جنگ جهانی اول و قبل از تشکیل سازمان ملل برای بهبود شرایط کار در جهان، ترویج کار انسان محورو برای توسعه عدالت اجتماعی و همچنین کمک به تحکیم صلح جهانی، سازمان بین المللی کار در سال 1919 تشکیل شد که ایران نیز یکی از اعضای بنیان گذار این سازمان بود.

وی یادآور شد: هر ساله کنفرانس های بین المللی با حضور کشورهایی مختلف در سازمان بین المللی کار در ژنو سویس در ماه ژوئن تشکیل می شود به طوریکه کلیه کمیسیون های این کنفرانس در سه ضلع کارگران، کارفرمایان و نمایندگان دولت با شعار انسان محوری و عدالت اجتماعی ‌شکل میگیرد.

دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی،حرفه ای و مهارت کشور تاکید کرد: تحولات مفاهیم کار در دنیای امروز  تحت عنوان کار شایسته، برنامه کار در دنیا توسط سازمان بین المللی کار، ترویج و تضمین کار انسان محور، گفتگوهای اجتماعی بین کارگران، کارفرمایان و دولت، حمایت های اجتماعی که گسترده تر از بیمه و تامین اجتماعی است و شاخص های توسعه پایدار مورد توجه می باشد.

وی اضافه کرد: توسعه پایدار 17 هدف دارد که چهارمین آن در زمینه آموزش و هشتمین هدف، کار شایسته می باشد این در حالیست که سازمان بین‌المللی کار، امسال را سال، آینده کار اعلام نموده است.

سپهری افزود: کمیسیون جهانی آینده کار، بیانیه ای تحت عنوان کار برای آینده ای درخشان تر در خصوص شکل گیری آینده کار صادر کرد که فقط نیاز انسان را به لحاظ معیشت، درآمد و حقوق تامین نمی کند بلکه معتقد است فرد به لحاظ خانوادگی تعادل را بین اشتغال و زندگی برقرار نموده و اشتغال بدون تبعیض باشد به گونه ای که کرامت انسانی رعایت گردد.

وی افزود: همچنین باید رفتار منصفانه در کارها بین انسانها و زن و مرد وجود داشته باشد تا فرصت های برابر جهت آموزش و کار در اختیار همه با شرایط آزاد و ایمن قرار گیرد.

عضو هیات علمی موسسات بین المللی کار در کشور با بیان اینکه فرهنگ گفتمان باید در محیط های علمی، کار، اقتصادی و.. شکل گیرد خاطر نشان کرد؛ فرآیند مذاکره، مشاوره و تبادل اطلاعات بین نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما باید صورت گیرد تا بتوانند بایکدیگر موافقت نامه های جنبی بر اساس منافع مشترک تنظیم کنند نه بر اساس مواضع مشترک چرا که ممکن است مواضع کارگر و کارفرما متفاوت باشد ولی منافع مشترک در جهت منافع ملی کشور داشته باشند.

وی تصریح کرد؛ سه جانبه گرایی ابزاریست برای مشارکت کارگران، کارفرمایان و دولت در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تا تعامل ذینفعان فراهم گردد و شرایط ایجاد کار و اشتغال در کشور فراهم شود که این امر، حمایت های اجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت.

سپهری افزود؛ تغییرات جمعیتی، تغییرات تکنولوژیکی و فناوری، تغییرات اقلیمی و آب و هوایی روندهایی اساسی و کلانی می باشند که آینده کار را تغییر می دهند.

وی لازمان بودن و لامکان بودن را دو ویژگی کار آموزشی عنوان کرد و گفت؛ کمرنگ شدن مرز بین زندگی و کار نشان می دهد این دو با هم مخلوط شده و درآینده نیز سرعت بیشتری می گیرد به طوری که افراد فعالیت های خود را که در محل کار انجام میدادند در محل زندگی خود انجام و کنترل می کنند.

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی تاکید کرد؛ انجمن های فارغ التحصیلان نرم افزار و سخت افزار باید باهم انجمن تخصصی داشته باشند تا پلت فرم های همکار را در پارک های علم و فناوری و در سراهای نوآوری که دانشگاه آزاد در حال تشکیل آنها می باشد، پارک های کارافرینی، شتاب دهنده ها و استارتاپ ها تشکیل دهند تا بتوانند برای شکل گیری اقتصاد دانش بنیان همکاری های مشترک را برروی کارهای پلت فرمی داشته باشند.

وی اظهار کرد: این سیستم های یادگیری، باز ، مادام  العمر و انعطاف‌پذیر بوده و سبب می شود استعدادهای موجود ما در جنگ استعدادها و مدیریت استعدادها در کشور حفظ شود به گونه ای که این پیوند بین بازار کار و آموزش عالی، آموزش عمومی، متوسطه و آموزش های مهارتی ایجاد شده و نظریه پیوند گرایی برقرار شود.

سپهری با بیان اینکه خلاق کسی است که بین پدیده های غیرمرتبط بتواند ارتباط برقرار کند، افزود؛ اولین فناوری نوظهور در دنیا 2 و نیم میلیون شغل در منطقه طی چند سال آینده ایجاد خواهد کرد که در این زمینه اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، بلاکچین، رباتیک، فضایی مجازی، چاپگرها سه بعدی، نسل پنجم شبکه های ارتباطات سیار، هوش تجاری و سیستم های تشخیص هویت نقش های مهمی را ایفا خواهند کرد.

وی تاکید کرد؛ فضاهای وب، فضاهای مجازی، دسترسی به کتابهای صوتی و اینترنتی، رادیویی، دسترسی به کتابخانه ها و آخرین دستاوردهای علمی و اتاق فکر دنیا فرصت های خوبی را برای دانشگاهیان فراهم نموده است. این در حالیست که باید سیاست ها و خط مشی های خود را با توجه به پیشرفت دانش بشری تغییر دهیم و همگام با جهان در راستای دست یابی به پیشرفت و آخرین تکنولوژی ها حرکت کنیم.