روابط عمومی دانشگاه

برگزاری مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۳۳۷۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۸۰

به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با حضور دکتر حسین کلانتری رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی و واحد اراک ،حجت الاسلام مهدی همتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزادسلامی استان مرکزی ،مسئولان سازمان ها ونهاد های استان ،رؤسای واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاداسلامی استان، جمعی از استادان، پژوهشگران ،کارکنان و دانشجویان واحدهای دانشگاهی در تالارآیت ا... هاشمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار شد.

حجت الاسلام مهدی همتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزادسلامی استان مرکزی در این مراسم ضمن تبریک هفته پژوهش به جامعه دانشگاهیان گفت:اگر در قالب پژوهش ،کار حقیقت جویی ما متبلور شود اصول و چارچوب هایی دارد که می بایست حاکم به کار تحقیقاتی ما بوده و شریط اول آن انگیزه و نیت الهی می باشد.

وی افزود: انگیزه الهی سبب می شود کارهای ما اثرگذارتر باشد و در روح و جان آدمی تثبیت شده و او را به حرکت و پویش، تحرک . اثربخشی وادارد ونهایتا نیز ماندگار شود.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزادسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: اگر در این دوران آثاری را به عنوان افتخار ملی و مذهبی از بزرگان اهل پژوهش و عرفان شاهد هستیم نتیجه اخلاص و توجه به بعد معنوی مسائل می باشد.

وی با بیان اینکه  حب و بغض ها و گرایش های نفسانی می توانند در برخی واقع به کارها ضربه بزنند اظهار کرد:گاهی ممکن است به دلیل دوست داشتن،به خاطر یک طیف و یا جریان خاصی حب و بغض ها در طول یک زمان و یا همزمان با عمر یک جریان اثرگذار باشد ولی بعد از آن اثرگذاریش از بین می رود و برای آینده گان مفید نخواهد بود.

دکتر حسین کلانتری رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن گرامیداشت هفته پژوهش و تبریک به اعضای هیات علمی و دانشجویان افزود: دانشگاه ها زمانی مولد، پویا و انسان ساز بودند و به عنوان یک کارخانه انسان سازی فعالیت می کردند ولی امروز شاهد هستیم که دچار رخوت و رکود شده اند و تولیدات آنها در حد کتاب، مقاله و طرح های پژوهشی کتابخانه ای است.

وی با بیان اینکه تولید علم ، ایجاد نظریه ،پژوهش های کاربردی و توسعه از رسالت دانشگاه ها می باشد ،گفت:متاسفانه دانشگاه ها این رسالت را به خوبی انجام نداده اند.

دکتر حسین کلانتری با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری از دانشگاه به عنوان سازمان حل مساله یاد کرده اند خاطر نشان کرد: عملکرد دانشگاه ها باید مساله محور و در راستای حل مشکلات جامعه باشد بطوریکه ارتباط مستمر دانشگاه ها با صنعت و جامعه می تواند در حل مسائل و مشکلات جامعه موثر باشد.

وی با بیان اینکه توجه به جهان بینی اسلامی،تعمیق اندیشه های دینی، بینش اخلاقی، بیان مسائل اخلاقی و عقیدتی دردانشگاه ها تاثیر گذارخواهد بود،گفت:  با توجه به دو کوهانه شدن جامعه،که یک کوهان کوچک شامل افرادی با بصیرت اخلاقی و دینی کمتر و یک کوهان بزرگ شامل افرادی با بصیرت اخلاقی ودینی بیشتر ،در جامعه رواج پیدا کرده که جامعه دانشگاهی می تواند نقش به سزایی در عدم دو قطبی شدن جامعه ایفا کند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک تاکید کرد: دانشگاه باید مشکلات و معظلات جامعه را شناسایی و در راستای مرتفع نمودن آن ها گام های مثبتی بردارد حال آنکه شاهد هستیم که در راستای رسالت خود کوتاهی کرده ، و نقش و رسالت خود در جامعه را به خوبی ایفا نکرده است و همین امر بر ایرادات این بخش بزرگ علمی می افزاید و به جای اینکه یک کارخانه انسان سازی باشند به مجموعه مدرک سازی تبدیل شده و صرفا مدرک صادر می کنند.

وی با بیان اینکه تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور  ما نسبت به کشورهای دیگر 5 برابر بیشتر است ،اظهارکرد:کاهش شدید انگیزه علم آموزی و پرورش دانشجو در بین دانشگاه ها یکی از مشکلات امروز جامعه دانشگاهی می باشد.

کلانتری افزود: امروزه در دانشگاه ها کمی گرایی جایگزین کیفی گرایی شده به گونه ای که سطح کیفیت تدریس، نحوه تدریس و تولید علم و دانش مواردی هستند که دانشگاه ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند .

وی با اشاره به عدم تناسب خروجی دانشگاه ها با نیازهای جامعه گفت: آمارها نشان می دهد 40 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور بیکار هستند و مسئولان باید متناسب با نیازهای جامعه برنامه ریزی نمایند. 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک تاکید کرد: دانشگاه ها باید پوست اندازی کنند و به سمت پژوهش های نوین و پژوهش های میان رشته ای حرکت کرده و گام بردارند و ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه بیشتر و  قوی تر شود تا دانشگاه ها بتواند مسائل و مشکلات روز جامعه را بررسی وجهت رفع آنها تلاش کنند.

دکتر حسین مظاهری رییس شورای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد حوزه پژوهش دانشگاه افزود: ایجاد نگرش جدید و پوست اندازی دانشگاه یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد .

وی با بیان اینکه نقش و رسالت اصلی دانشگاه در جامعه کمرنگ شده گفت: اگر می خواهیم دانشگاه به عنوان یک عامل تاثیرگذار در جامعه نقش آفرینی کند باید تلاش کنیم تا سیاست های دانشگاه را تغییر دهیم.

مظاهری خاطر نشان کرد: با حمایت و پیگیر های دکتر کلانتری مجتمع قائم مقام فراهانی به عنوان اولین مرکز شهر و بازار فناوری و نوآوری تصویب و این طرح مورد تایید معاونت ریاست جمهوری قرار گرفته است که امیدواریم در ایام دهه فجر سال جاری شهر فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک راه اندازی شود.

وی تصریح کرد: ایجاد 5 سرای نوآوری صنعت، کشاورزی، هنر، علوم اسلامی و محیط زیست از جمله مزیت راه اندازی شهر فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اراک به شمار می رود.

رییس شورای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی ادامه داد: در ادامه این مسیر هریک از سراهای نوآوری مراکز رشد در دانشگاه مستقر  خواهند شد که از اساتید انتظار داریم دانشجویان را در این مسیر تشویق و به سمت مراکز رشد سوق دهند چرا که این مراکز، مکان هایی هستند که ایده های دانشجویی را با حضور اساتید دانشگاه و صنعت پرورش داده و نهایتا در صورتی که قابلیت اجرایی شدن داشته باشند به سمت شرکت های دانش بنیان معرفی و سوق می دهند.

مظاهری اضافه کرد: از سه طرح ارسالی، یک طرح مربوط به واحدنراق، یک طرح از ساوه و یک طرح نیز از واحد اراک تصویب و ارسال شدند.

وی با تاکید بر ایجاد ارتباط بیشتر بین دانشگاه و صنعت گفت: 5 طرح پژوهشی نیز مصوب شده و به انعقاد قرارداد نیز منجر شده است.

رییس شورای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی یادآور شد: اگر می خواهیم دانشگاه پوست اندازی کرده و در جهت رسالت خود گام بردارد علاوه بر اینکه روی مرز دانش جرکت کند می بایست بخش پژوهش دانشگاه نیز هدفمند شود.

وی افزود: یکی از راه های برون رفت دانشگاه از مشکلات موجود  که دانشگاه باید روی آن سرمایه گذاری کند،ایجاد تفاهم نامه با صنایع مختلف می باشد تا بتواند درآمدزا باشد و به دوران شکوفایی گذشته برگردد که تاکنون 7 تفاهم نامه با صنایع امضاء شده که امیدواریم با اجرایی شدن این تفاهم نامه ها سمت و سوی دانشگاه را تغییر دهیم.

مظاهری گفت: از مهر 97 تا مهرماه 98 حدود 436 دانشجو به صنایع استان جهت کارورزی معرفی شده اند .

درحاشیه این مراسم دو تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاداسلامی اراک با سازمان حفاظت محیط زیست  و سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی امضاء شد.  

درپایان این مراسم با حضور مسئولان استانی از 16 نفر پژوهشگر برتر واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی و واحد اراک تجلیل شد.