روابط عمومی دانشگاه

نشست وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاداسلامی اراک

۲۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۰ کد : ۳۳۷۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۸۰

به نقل از روابط عمومی  دانشگاه آزاداسلامی اراک،به مناسبت 27 آذرماه سالروز شهادت دکتر آیت الله محمد مفتح که روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است نشستی با حضور روسای دانشگاه ها و استادان دانشگاه های اراک در تالار ولایت دانشگاه آزاداسلامی اراک برگزارشد.     

    

دکتر حسین کلانتری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی دراین نشست گفت: گرد هم آمده ایم که از سجایای اندیشمند و کرامات بزرگ شهدا به خصوص شهید مفتح یاد داشته باشیم. اوایل دانشگاه مولد ،  پویا و زنده بود و به عنوان یک موتور محرک در جامعه عمل می‌کرد و به قول حضرت امام رحمه الله علیه دانشگاه کارخانه آدم سازی باید باشد ولی اکنون می‌بینیم که دانشگاه‌ها در واقع در این زمینه خیلی دچار مشکل هستند  و کمتر قدم برمی دارند.
 کلانتری تاکید کرد: تولید دانشگاه بسنده شده به مقالات و کتب علمی و طرح های پژوهشی کتابخانه ای در حالیکه آن چیزی که از دانشگاه به عنوان تولید علم، نظریه و پژوهش های توسعه ای و کاربردی انتظار می رود در حال حاضر کمتر وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه باید به عنوان سازمان حل مساله باشد تصریح کرد: در این دوره از زمان دانشگاه در حل مشکلات ومسائل خودش نیز مانده و ناتوان از حل مساله در جامعه می باشد، اگرچه نیاز است ارتباط ضعیف جامعه با دانشگاه قوی تر از گذشته باشد.
رییس دانشگاه آزاداسلامی واحد اراک  یادآور شد: به دلیل این‌که دانشگاه نمی تواند مشکلات را در جامعه حل کند معمولا به دلیل این است که ارتباط دانشگاه با جامعه ضعیف است و به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و نیاز به ارتباط بیشتر حوزه با دانشگاه احساس می شود.
وی با بیان اینکه کاهش انگیزه علم آموزی در بین اساتید و دانشجویان یکی از مشکلات دانشگاه به شمار می‌رود افزود :تعداد دانشگاهها در سطح ایران بسیار بالا و 5برابر کشور های پیشرفته می باشد و کمی گرایی به جای کیفی گرایی در سیستم دانشگاه رواج چشمگیری داشته و نحوه کیفیت تدریس، تولید علم ودانش کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
دبیرهیات امنای دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی گفت:حوزه های علمیه باید بیشتر احساس وظیفه کنند و کلیه اموری که حوزه های علمیه  میتوانند به دانشگاه کمک کنند احساس وظیفه در درس خواندن ،سخت کوشی در آموختن ،آموزش ،اخلاص ،صفا،ایثار ،معنویت و زهد ،احیا سنت های اصیل و ارزشمند علمی در دانشگاه ،استفاده از روش های علمی سنتی و بومی ،آموزش محیط طلبگی در دانشگاه ها و ترویج ارزش های معنوی و دینی در دانشگاها ست که خیلی از موارد با جلسات همفکری مشترک و بستر سازی برای اجرای آنها فراهم میشود .
وی افزود :حوزوی ها می توانند هماهنگی و ارتباط سازنده بین دانشگاه وجامعه را تقویت کرده و به آن جامه عمل بپوشانند.
رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی در ادامه سخنان خود به  برکات وحدت  حوزه و دانشگاه  اشاره کرد و گفت :استحکام و ارتباط بیشتر دانشگاه و حوزه باعث نزدیک شدن دانشگاه به ارزش های دینی ،شکست نقشه دشمنان ،سازندگی و رفع نیاز های جامعه ،تبادل دانشجو و طلبه بین دانشگاه و حوزه و ارتباط مستمر میشود.

حجت الاسلام مهدی همتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم معظم رهبری در دانشگاه آزادسلامی استان مرکزی نیز ضمن خیر مقدم به مدعوین حاضر در این جلسه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مطهری ودکتر مفتح افزود : رمز و راز وحدت و به هم تنیدگی حوزه و دانشگاه این است که ما بدانیم وجودی بریده از وجود لایزال الهی هستیم و نهایتا باید همچو قطره ای که به اقیانوس می پیوندد به هم بپیوندیم.

حجت‌الاسلام سید‌احمد میر‌مهدی رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک دراین نشست گفت: بحث وحدت و همدلی که در سند اسلامی شدن دانشگاه توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است  توجه مهمی است که نباید فراموش شود.
وی توضیح داد: با وجود آنکه امر وحدت حوزه ودانشگاه مورد اشاره مقام معظم رهبری قرار گرفته است اما کار قابل توجهی دراین حوزه به مرحله اجرا درنیامده است که امیدواریم این جلسات ثمره ای داشته باشد و همه از این ثمرات بهره ببرند.


وی ادامه داد: بحث حوزه و دانشگاه بحث فرهنگ و اعتقاد جامعه است، اگر این دو نهاد علمی و پژوهشی وظیفه شان را به خوبی در این زمینه انجام دهند قطعا ما شاهد یک پیشرفت بسیار خوب در جامعه خواهیم بود.
حجت‌الاسلام سید‌احمد میر‌مهدی ادامه  داد: آثار انقلاب و برکات آن برای ما و همه واضح و روشن شده است بعد از این همه سال همه می‌دانند که مردم ایران با اتکای به خداوند بر روی پای خود می‌مانند و با ایمان استوار شان توانسته‌اند استقلال خود را حفظ کنند و در دنیا خود را مطرح کنند.اما آنقدر که مطرح شویم ولی باز مشکلاتی در جامعه داشته باشیم راضی کننده نیست.اگر راضی باشیم کار درستی نیست و باید مشکلات برطرف شود .
وی با اشاره به راههای رفع مشکلات در جامعه اسلامی ایران خاطرنشان کرد: جامعه دانشگاهی حوزوی باید در متن جامعه حضورشان را با همدیگر پررنگ کنند. اگر صحبت از اداره امور کشور است باید اداره امور توسط این دو نهاد با یکدیگر زیر ذره‌بین قرار بگیرد.ما در بعضی از زمینه ها بسیار پیشرفته ایم و دشمن این را می‌داند و قدرت مقابله نظامی را ندارد و اگر ما در زمینه‌ی امنیت دفاعی و حفظ از کیان اسلامی ایمان اینچنین پیشرفت کرده‌ایم که این قدم‌ها را برداشته ایم و با توطئه‌های دشمنان مقابله کردیم و توانستیم خیلی از کارها را انجام دهیم، این حاکی از وجود قدرت در مردم ماست، که در خیلی از زمینه ها شکوفا نشده است ولی اگر ما در صنعت همان راهی را می رفتیم که در امور دفاعی پیشرفته رفته بودیم، آیا باید در صنعت خودرو این وضعیت را داشته باشیم؟ و یا تجارت کشور را باید بر اساس تجارت علمی و دقیق و حساب شده استاندارد جهانی قرار بگیرد که البته خودمان استاندارد را می سازیم و نیازمند استاندارد خارجی نیستیم.
مدیر حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک گفت: اگر در همه زمینه ها همانند بحث امنیت دفاعی امور را مدیریت می‌کردیم به نتایج بسیار خوبی می رسیدیم. البته همکاری بین این دو قشر و بی تفاوت بودن نسبت به امور میسر نخواهد بود جز اینکه این دو همانند قبل از پیروزی انقلاب متحد و همبستگی داشته باشند.


وی آگاهی دادن را وظیفه خطیر حوزه و دانشگاه عنوان کرد وافزود:  میتوانیم با آگاهی دادن به جامعه افکار پوسیده را به یک تفکر مترقی تبدیل کنیم.
حجت‌الاسلام سید‌احمد میر‌مهدی تاکید کرد: ما در زمینه های مختلف نیاز به بیان و آگاهی دادن داریم. کرسی های آزاد اندیشی باید در حوزه ها ایجاد شود. دانشجویان باید مسائل شان را در حوزه مطرح کنند و روحانیون باید در میان دانشجویان مسائل را بازگو کنند. بحث استادی و شاگردی راه‌حل آن نیست، آنچه که دانشجویان را جذب می کند فکر آزاد است.     

همچنین در این نشست حجت الاسلام عیسی زاده معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت: حقیقتاً از اول پیروزی انقلاب اسلامی که در واقع تفکر و نوآوری شهید مفتح موضوع وحدت حوزه و دانشگاه مطرح شد تا به امروز پیشرفتها و اتفاقات شگرفی که در صحنه جامعه اتفاق افتاده است قطعاً مرهون تلاش استادان و فرهیختگان حوزه و دانشگاه است.
وی تاکید کرد: در یک جمله میتوان گفت موضوع وحدت حوزه و دانشگاه از آن ظرفیت های کم نظیر و شاید بی بدیل است که اگر ظرفیت ها و توانمندی های حوزه و دانشگاه را در عرصه مدیریت اجتماعی به معنای آن در واقع به صحنه بیاورد قطعاً شاهد تحولات عظیمی در پیشرفت و سرافرازی نظام مقدس اسلامی در دنیای امروز خواهیم بود.


وی با اشاره به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری اظهار کرد: مقام معظم رهبری خواستار این هستند که بیانیه گام دوم در دانشگاه‌ها به گفتمان تبدیل شود.
وی توضیح داد: در واقع دبیرخانه و اندیشکده‌های که متشکل از متفکران حوزوی و دانشگاهی هستند باید در جلسه ای بر اساس بیانیه ی گام دوم مقام معظم رهبری به عنوان راهبرد های چهل سال بعد انقلاب تعامل کنند که می‌تواند منشأ تحولات عظیمی دردر یک استان و یا همه کشور باشد.
حجت الاسلام عیسی زاده گفت: با بررسی بیانیه گام دوم و بعضی از راهبردها و نکات مهم متوجه میشویم این بیانیه دقیقا استادان حوزه و دانشگاه را مورد هدف قرار داده است.
معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور اظهار کرد: امروزه یکی از مطالبات مقام معظم رهبری از دانشجویان و جوانان و استادان فرهیخته در این کشور حرکت به سمت تمدن سازی است که یک افق بسیار بلند و یک نگاه همه‌جانبه به تمام عرصه های تمدن سازی است.
وی با اشاره به لزوم زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) از سوی فرهیختگان حوزه ودانشگاه بیان کرد: اموریت عظیم استاد حوزه و دانشگاه زمینه سازی حکومت مهدوی جامعه فرهیخته است که در واقع در این بیانیه باید مورد توجه هر دو نخبگان حوزوی و دانشگاهی قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: با همت استادان سرفرازی و پیشرفت در چند سال آینده این مسیر را طی می‌کند و آماده میشود برای سالها و قرنها های آینده که به عنوان یک الگوی نظام حکومت اسلامی ظهور و بروز پیدا کند.
حجت الاسلام عیسی زاده با تاکید بر ضرورت راه اندازی دبیرخانه واندیشکده برای گردهمایی اساتید حوزه ودانشگاه خاطرنشان ساخت: با کمک اساتید و مشارکت ایشان این دبیرخانه و اندیشکده‌های که استادان حوزه و دانشگاه را گرد هم جمع میکند که در این بیانیه گام دوم می‌تواند محور کار برای استادان حوزه و دانشگاه باشد.
وی ادامه داد: محورهای مهم این وحدت عرضه علم و پژوهش، معنویت و اخلاق ،خودکفایی اقتصادی، عدالت ،مبارزه با فساد، استقلال و آزادی است امروزه اگر کسی حرف از توسعه و پیشرفت بزند اما بیانیه گام دوم را نخواند و تعمق کند معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور به نظر من خیلی راه به جایی نمی برد .
معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور با بیان اینکه این هم افزایی ها اگر اتفاق بیفتد می تواند واقعا تحول ایجاد کند گفت: آنچه که مهم است این است که این بیانیه تبدیل به یک سند اجرایی شود و تحریف دیگر نمایی از خطری است که این سند را در واقع تهدید میکند و ماموریت استادان دلسوز دانشگاه و حوزه است که به تعبیر مقام معظم رهبری و تبدیل به گفتمان کنند.
وی با اشاره به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد: توسعه پرشتاب علمی و تبدیل آن به ثروت معنوی و وجدان اخلاقی از اقدامات جهادی دستاوردهای چهل ساله انقلاب است.


وی گفت: سبک زندگی اسلامی، عزت و اقتدار و هویت ملی، امید و نگاه خوش بینانه به آینده ،اشتغال، معیشت و اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی است و در نهایت انقلاب به عنوان یک مفهوم مستمر و یک جریان سیال و رو به رشد باید در طول تاریخ ادامه پیدا کند.
حجت الاسلام عیسی زاده اظهار کرد: موضوع وحدت حوزه و دانشگاه یک ظرفیت بی‌بدیل است اما این ظرفیت اگر بتواند در خدمت بیانیه گام دوم قرار بگیرد، دقیقا هم استراتژی همراه برد و هم چشم انداز و اهداف آینده این نظام را به روشنی می تواند دنبال کند و منشاء اثرات و تحولات شگرفی برای آینده نظام باشد.