روابط عمومی دانشگاه

دوازدهمین جلسه هیأت اندیشه‌ورز تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در واحد اراک برگزارشد

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ کد : ۳۴۵۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۲۴

به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاداسلامی اراک، دوازدهمین جلسه هیأت اندیشه‌ورز تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با حضور دکتر علی آسمند  مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی و تعالی گروه زبان های سازمان ومعین گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها ، دکتر حسین کلانتری رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی، حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم مسئول دفاتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی و رییس هیآت اندیشه ورز علوم انسانی و هنر استان مرکزی، حجت الاسلام مهدی همتی مسئول دفتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی واعضای هیات اندیشه ورز دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه آزاداسلامی اراک برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مهدی ایمانی مقدم رئیس هیأت اندیشه‌ورز استان، ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ایام دهه فجر، به بحث خود باوری اشاره کردند و کلید موفقیت را در زمینه تحول و ارتقا، تقویت خودباوری دانستند.

وی در خصوص برنامه‌های اجراشده و اندیشیده ‌شده توضیحاتی را ارائه و در مورد بحث توانمندسازی اعضا برای ایجاد گفتمان‌سازی برای بحث تحول و ارتقا مطالبی را بیان کردند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک ضمن تبریک ایام ا... دهه مبارک فجر افزود: علوم انسانی در همه حال دارای اهمیت بوده چرا که علوم انسانی با خلقت انسان به عنوان مهمترین موجود خلقت در ارتباط می باشد و کلیه محاسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر مبنای علوم انسانی و اسلامی  تعریف می گردد.

 وی خاطر نشان کرد: بهره ی ما از زمین و آسمان ،زندگی و عمر برگرفته از مبانی اسلامی و انسانی می باشد که بایستی به این مقوله نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم .

دکتر حسین کلانتری هدف از برگزاری این جلسه را ارتقاء مسائل و مبانی علوم انسانی و اسلامی دانست و تصریح کرد: در کشور ما به موضوع علوم انسانی و اسلامی توجه زیادی نشده و نیازمند توجه و دقت بیشتری در این راستا می باشیم .

وی بومی سازی علوم انسانی، بازنگری در رشته ها و تطبیق آن با مبانی اسلامی و انسانی و تقویت روحیه انتقادی در بحث های بومی سازی را یکی از دغدغه‌های اساسی در علوم انسانی برشمرد.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک تاکید کرد: بومی‌سازی به این معنا نیست که چهره کار را تغییر دهیم بلکه هم به لحاظ هنری وهم به لحاظ بنیادی و کاربردی باید تغییراتی اعمال گردد .

وی تقویت میان رشته ای ها که در دولت گذشته و بعد از انقلاب نیز به آن توجه شده را یکی دیگر از دغدغه های علوم انسانی دانست و اظهار داشت: این امر دیدگاه ها و نگرش های نو را ایجاد می کند .

کلانتری یادآورشد :کاربردی سازی علوم انسانی یکی از مواردی می باشد که باید به آن توجه شود چرا که اگر علوم انسانی را از جنبه‌های کاربردی بنیادی و توسعه‌ای تقسیم کنیم می توان گفت در بحث کاربردی سازی علوم انسانی کمتر فعال بوده و بیشتر در حوزه فنی و علوم پایه و کشاورزی دقت داشته ایم.

دبیرهیات امنای دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی بحث سرمایه گذاری در حوزه علوم انسانی و حمایت از آن را به عنوان چهارمین اصل علوم انسانی عنوان کرد و گفت :دانشگاه آزاد اسلامی باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشد همچنین ترسیم نقشه راه علوم انسانی در استان مرکزی یکی دیگر از این موضوعات می باشد که یکی از وظایف محوله بر عهده ما مسئولان در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان می باشد.

دکتر علی آسمند مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی و تعالی گروه زبان های سازمان ومعین گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها دراین جلسه گفت: انقلابی که امام راحل بنیان نهاد ، زمینه انقلاب اسلامی و حکومت دینی را در ایران بنا کرد.

 وی افزود: برای این که استمرار و ادامه انقلاب را شاهد باشیم باید در خصوص نظریه پردازی و تمدن سازی برای صدور انقلاب فعالیتی مضاعف انجام گیرد تا این نظریه ها بتوانند استمرار حکومت اسلامی را فراهم نمایند این در حالیست که دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در این راستا وظایف اصلی را برعهده دارند.

دکتر آسمند با بیان اینکه در نگاه اسلامی ما نگاه لیبرالیستی ، کمونیستی و سوسیالیستی وجود ندارد خاطر نشان کرد: برای اینکه بانکداری اسلامی ، تجارت ، اقتصاد، بهداشت و فرهنگ اصیل داشته باشیم می بایست در این راستا نظریه هایی بر مبنای اسلام ارائه کرد تا بر آن مبنا جامعه را اداره کنیم اگر چه نقش علوم انسانی در این حوزه بسیار مهم می باشد

وی تاکید کرد: اگر هنوز بانکداری و تجارت ما اسلامی نشده و هنوز در برخی حوزه ها آسیب می بینیم به این دلیل است که در راستای نظریه پردازی کار شایسته و قابل توجهی را انجام نداده ایم پس انتظار از صاحبان نظر و اهل علم این است که بتوانند در این خصوص کمک کنند و ساختار مناسبی را ارائه نمایند تا بر اساس آن بتوانیم مشکلات جامعه را مرتفع کنیم.

مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها اظهارکرد: در این برهه از زمان بحث نظریه پردازی و تمدن سازی با توجه به مشکلاتی که در گذشته برای انقلاب به وجود آمده بود بسیار مهم و لازم است و ما تمام توان خود را در این خصوص به کار بگیریم تا به یک نتیجه مطلوب و مناسب دست یابیم و نظریه های مختلف را بر اساس نگاه حکمی ،بومی سازی ،کارآمدی و روزآمدی در اختیار صاحبان اجرا ، دولت و دستگاه‌های مربوطه قرار دهیم و آنها نیز اداره جامعه را بر اساس این نظریه ها به پیش ببرند.

وی با تاکید بر آیین نامه ها و نظام ترفیع اساتید گفت: توجه به آیین نامه ها و نظام ترفیع  اساتید روشی تاثیر گذار می باشد اگرچه در گذشته  بیشترین مبنا را بر کمیت قرار داده و به تحقیق و پژوهش بها نداده ایم و  مجموعه آسیب‌های متعدد باعث شده دانشگاه موفقی نداشته باشیم  امروزه  برای برون رفت از این شرایط باید نگاه جدید محتوایی و عمیق در زمینه های مختلف داشته باشیم  تا به نتیجه مطلوب برسیم.

آسمند اضافه کرد: سازمان طی یک سال اخیر به این نتیجه رسیده که در این حوزه معاونت مستقل علوم انسانی را تشکیل دهد و بر اساس نیازهای روز ، نگاه به داخل ، علوم حکمی و اسلامی و بر اساس روزآمدی مباحث را جمع بندی و علوم انسانی را با نگاه جدید و کارآمد عرضه نماید.

 وی با بیان اینکه معاونت علوم انسانی در سازمان و هیات های اندیشه ورزی نیز در استان‌ها تاسیس شده اند گفت: در این راستا سرفصل هایی با 7 راهبرد برای این هیات ها پیش‌بینی وتعیین شده اند.

مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها در خصوص تالیفات در استان مرکزی افزود: در راستای رفع نواقص و ایرادات و اصلاح  در تالیفات کتب برای استان مرکزی در حوزه کتاب های مرجع و کتاب های درسی با توجه به نیازی که در ساختار آموزشی احساس می شد تالیف دو جلد کتاب برای استان برنامه ریزی شده است .

وی تصریح کرد: در خصوص مجلات نیز مصمم شدیم مجلاتی که  در گذشته به دلایل مختلف راکد شده بودند حمایت و فعال کنیم و مجلات جدیدی در حوزه علوم انسانی در جهت ارتقاء سطح دانش اساتید و دانشجویان تاسیس نماییم.

آسمند با اشاره به اینکه مجلات در خصوص تولید  علم اهمیت بسیار زیادی دارند تاکید کرد: بر همین اساس در حوزه پژوهش ایجاد و راه اندازی دو مجله جدید برای استان مرکزی در نظر گرفته شده است .

مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها افزود: مبنای کار هیئت های اندیشه ورز مطالعه ،بررسی ،ارائه نظر و اندیشه ورزی می باشد این در حالیست که در مجموعه هیئت‌های اندیشه ورز در نگاه ما ، مجموعه ای فکری ،نظریه‌پرداز و مشورتی است به طوریکه ما به هیچ وجه در مجموعه اندیشه ورز به دنبال کارهای  اجرایی نمی باشیم.

آسمند با تاکید بر اینکه پتانسیل های زیادی در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان اساتید برجسته و توانمند داریم که از توان این مجموعه باید استفاده کنیم و اگر قرار است کتابی تألیف و یا  مجله ای تأسیس شود فکر و برنامه‌ها را ارائه کنیم تا در گروه‌های مختلف علمی اجرا و بیشتر نگاه ها به سمت مطالعه به این موضوع سوق داده شود .

وی افزود: رصد ، پایش و مطالعات با توجه به وضعیت اساتید، دانشجو و فضای آموزشی و ... در استان بایست آسیب‌شناسی شود، رشته های جدید تاسیس گردد تا در آینده بتواند مشکلات جامعه را مرتفع  و دانشجویان به آنها اقبال بیشتری نشان دهند .

مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی گروه های اندیشه ورز علوم انسانی استان ها، در پایان بر تلفیق رشته های مورد نیاز و تاسیس میان رشته های جدید کارآمد، تاسیس دانشکده های موضوعی و بازنگری سرفصل ها اشاره کرد.