روابط عمومی

در نشست شورای تخصصی کشاورزی مطرح شد؛ از ایجاد دریچه تازه برای تأمین درآمدهای غیرشهریه‌ای تا مزیت‌های کشت قراردادی

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۰ کد : ۴۲۴۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۲

نشست شورای تخصصی کشاورزی دانشگاه آزاد استان مرکزی با موضوع «طرح جامع کشت اقتصادی گیاهان دارویی» برگزار و راهکارهای ایجاد دریچه تازه برای تأمین درآمدهای غیرشهریه‌ای و مزیت‌های کشت قراردادی بررسی شد.

از ایجاد دریچه تازه برای تأمین درآمدهای غیرشهریه‌ای تا مزیت‌های کشت قراردادی

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از اراک، نشست شورای تخصصی کشاورزی با موضوع طرح جامع کشت اقتصادی گیاهان دارویی و دانه‌های روغنی و علوفه‌ای در واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با حضور حسین کلانتری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، مجید حق‌وردی رئیس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و اعضای شورای تخصصی کشاورزی در راستای کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای و استفاده از ظرفیت، امکانات و تجهیزات کشاورزی و دامپروری موجود در واحدها و مراکز آموزشی استان در سالن جلسات حوزه ریاست واحد اراک برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در این جلسه بر ضرورت استفاده بهینه از زمین‌های کشاورزی، افزایش سطح زیرکشت و اجرای طرح‌های جامع کشت اقتصادی محصولات کشاورزی با توجه به حضور استادان متخصص رشته‌های کشاورزی در استان و شرایط اقلیمی و منطقه‌ای (آب، خاک و بهره‌وری) در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی تأکید کرد.

کلانتری اظهار کرد: با توجه به وجود حداقل ۴۰۰ هکتار زمین قابل کشت و بودجه پیش‌بینی شده در واحدها و مراکز آموزشی استان مرکزی باید هر واحد دانشگاهی با توجه به شرایط موجود یک یا چند محصول کشاورزی با توجه به سیاست‌های کلی در استان کشت کند.

مدیر گروه‌های آموزشی رشته‌های کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک هم بیان کرد: با توجه به تنوع اقلیمی استان مرکزی، پراکندگی مناسب واحدهای دانشگاهی و داشتن نیروی متخصص، دلسوز و امکانات سخت‌افزاری در سیستم دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، واحدها و مراکز آموزشی قابلیت‌های زیادی در بخش کشاورزی و دامپروری دارند.

سعید چاوشی با بیان اینکه با انجام برنامه‌ریزی صحیح می‌توان دریچه تازه‌ای در تأمین بخشی از درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرد، تبیین کرد: در این راستا می‌توان با همکاری بخش‌های دولتی مانند جهاد کشاورزی، مراکز تحقیقاتی، کشاورزان پیشرو و سایر بخش‌های توانمند در این عرصه گام مهمی در راستای خودکفایی کشور برداشت.

وی بیان کرد: باید همکاران متخصص در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در تعاملی سازنده، نتایج و تجارب خود را با شورای تخصصی کشاورزی و دامپروری هماهنگ و در راستای تنوع‌بخشی به درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه تلاش کنند.

طرح جامع کشت گیاهان دارویی در واحدهای دانشگاهی استان مرکزی

عضو شورای برنامه‌ریزی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی هم با بیان اینکه دکتر کلانتری به کشت اقتصادی گیاهان دارویی و دانه‌های روغنی در واحدهای دانشگاه آزاد تأکید دارد، متذکر شد: از سال ۱۳۹۹ با کشت آزمایشی موفق در مزرعه گیاهان دارویی اراک و بازدید تخصصی از امکانات زمین و آب در واحدهای توابع طرح اقتصادی، کشت گیاهان دارویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با توجه به درآمدزایی اقتصادی آماده و در کارگروه تخصصی کشاورزی دانشگاه و هیئت رئیسه دانشگاه مصوب شد.

غلامرضا نادری مطرح کرد: از ۲۰ مهر ۱۴۰۰ این طرح در چهار مرحله (آماده‌سازی زمین، کاشت، داشت و برداشت) براساس اولویت‌بندی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به اجرا درخواهد آمد.

وی تشریح کرد: سطح کشت درنظر گرفته شده برای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ۱۵ هکتار کشت آبی و ۴۵ هکتار کشت دیم است.

عضو شورای برنامه‌ریزی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی توضیح داد: طرح جامع کشت اقتصادی گیاهان دارویی این دانشگاه آزاد از مهر ۱۴۰۰ براساس شرایط موجود اولویت کشت به روسای واحدهای استان ابلاغ می‌شود.

کشت دانه‌های روغنی در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی

رئیس پژوهشکده امنیت غذایی استان مرکزی و دبیرخانه کنسرسیوم غذا و امنیت غذایی دانشگاه آزاد اسلامی هم یادآور شد: از آنجا که تولید دانه‌های روغنی به‌واسطه تأمین روغن و بخشی از خوراک دام از اهمیت بسیار بالایی در امنیت غذایی برخوردار بوده، تأمین نیاز داخلی همواره از اولویت دولت‌هاست و کشورهای توسعه‌یافته برای تأمین نیاز خود همواره سعی بر سرمایه‌گذاری و تقویت تولید داخلی دارند.

افشین اسماعیلی‌فر تأکید کرد: طبق اهمیت استراتژیک دانه‌های روغنی با هدف بهره‌برداری از توانمندی و ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی مقرر شد ۱۰ هکتار کشت پاییزه آبی کلزا و ۳۷ هکتار کشت پاییزه آبی و دیم گلرنگ در سطح واحدهای دانشگاهی استان مرکزی (اراک، ساوه، شازند، آشتیان، خمین، فراهان، کمیجان و فراهان) به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافت.

وی بیان کرد: کشت پاییزه آبی کلزا در سطح واحدهای دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان‌های خوزستان (۱۳ هکتار)، مازندران (۱۳ هکتار) و آذربایجان‌شرقی (۱۵ هکتار) با ارزشی معادل ۲ میلیارد تومان در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ برنامه‌ریزی و زنجیره تولید تا مصرف آن اجرا خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بیان کرد: با همکاری طرح دانه‌های روغنی و سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی کشت گیاه روغنی کاملینا به‌صورت آزمایشی توسط دانشگاه آزاد اسلامی و کشاورزان پیشرو در سال زراعی جاری در دستور کار قرار دارد.

اسماعیلی‌فر، کشت قراردادی دانه‌های روغنی را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای مشارکت و به میدان آوردن صنعت روغن‌های خوراکی و مراکز علمی تخصصی ذی‌ربط در عرصه تولید عنوان کرد و گفت: آمادگی داریم در کشت قراردادی ضمن مشارکت تأمین نهاده‌های کود، سم و بذر مورد نیاز کشاورزان در زمینه آموزش و ترویج در کنار آنها باشیم.

وی با بیان اینکه بعد از برداشت محصولات، هزینه‌هایی که برای کشت دانه‌های روغنی انجام شده با کشاورزان محاسبه می‌شود، ارتقای کیفیت روغن، آموزش و ترویج کشاورزان را از مزیت‌های توسعه کشت قراردادی برشمرد.