تشریح دستاوردها وفعالیت های پژوهشی وآموزشی دانشگاه آزاداسلامی اراک درشبکه استانی آفتاب

۱۸ آذر ۱۳۹۴ | ۲۱:۲۸ کد : ۵۳۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۹۵
روابط عمومی
تشریح دستاوردها وفعالیت های پژوهشی وآموزشی دانشگاه آزاداسلامی  اراک درشبکه استانی آفتاب

دکتر نظام‌آبادی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی:

دانشگاه آزاد اسلامی در حال تبدیل شدن به یک دانشگاه کارآفرین است

به گزارش خبرنگار آنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، به مناسبت روز دانشجو وهفته پژوهش دستاوردها وفعالیت های پژوهشی وآموزشی واحد اراک درویژه برنامه سیمای استان مرکزی(شبکه آفتاب) با حضور دکتر علیرضا نظام آبادی دبیرهیأت امنا ورییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی ودکتر مجید زنجیر دار معاونت پژوهش وفناوری واحد اراک تشریح شد.   

 در این برنامه زنده تلویزیونی دکتر نظام آبادی رییس واحد اراک ضمن تبریک 16آذر ماه "روز دانشجو" به کلیه دانشجویان سراسرکشور به خصوص دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی وهمچنین تبریک آغازهفته پژوهش به همه پژوهشگران،دانشجویان،استادان وکارکنان به تشریح جایگاه پژوهش در دانشگاه آزاداسلامی پرداخت واظهارکرد:پژوهش دردانشگاه آزاداسلامی محدود به هفته وایام خاصی نیست بلکه نگاه ریاست عالی دانشگاه،هیأت امنا وهیأت مؤسس وتمام برنامه ریزان خدوم دانشگاه براین است که پژوهش بخش تفکیک ناپذیر تمام فعالیت های دانشگاهست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به شکل‌گیری شورای تخصصی پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی استان، تصریح کرد: این شورا وظیفه داردعلاوه بر اجرائی کردن بخشنامه ها وآیین نامه های ابلاغی  سازمان مرکزی نسبت به شناسایی نیازهای استان اقدام نموده و پس از انجام کار کارشناسی و تحلیل و بررسی این مسائل، به نیازهای اجتماع در همه ابعاد چه صنعتی و چه غیرصنعتی پاسخ مناسبی بدهد.

دکتر نظام‌آبادی با اشاره به اینکه تاسیس و حمایت از شرکت های دانش‌بنیان بخش دیگری از فعالیت‌های این شورا به شمار می‌رود که ظرف چند ماه آینده شاهد تأسیس این شرکت ها خواهیم بود، گفت: کیفی‌بخشی به امور آزمایشگاهی و کارگاهی نیز از جمله دیگر مواردیست که این شورا در دستور کار خود دارد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح های پژوهشی نیازمند بسترهای لازم است، افزود: در همین راستا پروژه ساماندهی جدی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در سطح 7600 آزمایشگاه و 3400 کارگاه دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور طی طرح سامانه آزمایشگاهی همکار آزاد «ساها»کلید خورده و بدین ترتیب تمامی صنعتگران، پژوهشگران، دانشجویان و تمامی اقشاری که به نحوی نیازمند سرویس‌گیری از امکانات و تجهیزات بسیار گسترده و پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور هستند، قابلیت دسترسی آسان  درحداقل زمان به این امکانات را خواهند داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در تشریح طرح ساها گفت: این طرح یکی از بی نظیرترین طرح های پژوهشی جناب آقای دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه آزاداسلامی در سال های حضورشان می باشد.

 در این طرح تمامی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور، با معرفی همه تجهیزات و امکانات موجود آزمایشگاهی و کارگاهی خود در یک سامانه جامع و در قالب یک بانک اطلاعاتی بزرگ، زمینه استفاده بهینه سرویس‌گیرندگان را در حداقل زمان ممکن و با نازل‌ترین بها از این شبکه آزمایشگاهی یکپارچه فراهم می‌نمایند.

وی با اشاره با ابراز تمایل وزارت علوم و معاونت ریاست جمهوری جهت اتصال به این شبکه و ارائه سرویس‌های مناسب به پژوهشگران در داخل و خارج از دانشگاه، ادامه داد: در راستای اطلاع‌رسانی به عموم به ویژه ذینفعان در بخش‌های صنعتی، پژوهشی و غیره رایزنی‌های گسترده‌ای با معاونین پژوهشی واحدهای مختلف دانشگاه آزاداسلامی در سطح استان صورت پذیرفته تا اطلاع‌رسانی مناسبی پیرامون طرح «ساها» در شهرستان‌های مختلف استان انجام شود.

دکتر نظام‌آبادی صرفه‌جویی در خرید وسایل و تجهیزات، عدم دوباره‌کاری در خریدها، به‌روز شدن و تکمیل تجهیزات و امکانات را از جمله دستاوردهای طرح ساها برشمرد و خاطرنشان ساخت: با اجرای این طرح تمامی اقشار جامعه هدف قادر خواهند بود تا با مراجعه به سایت طراحی‌شده ساها که بصورت مداوم در حال بروزرسانی است، با صرف حداقل زمان و هزینه از امکانات و تجهیزات شبکه گسترده آزمایشگاه‌ها و کارگاههای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور بهره‌مند شده و نیازهای تجهیزاتی و تحقیقاتی خود را مرتفع سازند.

دکتر نظام‌آبادی، استانداردسازی فضاها، آزمایشگاه‌ها و تجهیزات جهت ارائه مدرک فنی قابل اعتماد به سرویس‌گیرندگان را از جمله اولویت‌های کاری دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و با تاکید بر اینکه در همین راستا درصدد اخذ گواهینامه‌های استاندارد ایزو برای آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها هستیم، گفت: نگاه مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه مبتنی بر این اصل است که یک صنعتگر یا پژوهشگر زمانی می‌تواند به دانشگاه اعتماد کند که دانشگاه از فضاها و تجهیزات استانداردی برخوردار باشد تا گواهینامه‌های دریافت‌شده توسط این عزیزان براحتی قابل ارائه به مراکز ذیصلاح باشد که با این نگرش دریافت استانداردهای لازم با قدرت دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه شبکه یکپارچه سرویس‌دهی در سطح استان مرکزی هم‌اکنون کامل و آماده ارائه خدمات به متقاضیان است ومجتمع آزمایشگاهی واحد اراک را مجتمعی بی‌نظیر توصیف کرد که قابلیت سرویس‌دهی به دیگر دانشگاه‌های استان را نیز دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی گفت: تیم رباتیک دانشجویی این دانشگاه با شرکت در مسابقات رباتیک توانست تا در موفقیتی چشمگیر از بین 107 نهاد شرکت‌کننده، رتبه هفتم را از آن خود کند و در بحث مسابقات هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهبادها نیز بواسطه حمایت‌های صورت‌گرفته، توانستیم این جرات و باور را در دانشجویان زنده کرده و در زمینه طراحی و ساخت پهبادها نیز توفیقات بسیار خوبی کسب کنیم.

دکتر نظام‌آبادی دانشجویان را دریای آزاد نیروی نخبه دانست و تاکید کرد: قطعا با سازماندهی و حمایت از این عزیزان شاهد کسب موفقیت‌های بیشتری در دانشگاه آزاد اسلامی استان خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه بایستی تلاش کنیم تا بتوانیم اغلب علوم را بومی‌سازی کنیم، گفت:‌ در یک رده‌بندی می‌توان دانشگاه ها را به سه نسل تقسیم کرد؛ دانشگاه‌های نسل اول که صرفا در حوزه آموزش فعالیت می‌نمودند، دانشگاه‌های نسل دوم که اساس کار را پژوهش قرار داده و دانشگاه‌های کارآفرین را بعنوان دانشگاه‌های نسل سوم معرفی کرد که در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی تلاش می‌کند تا با تمام توان و پتانسیل زمینه را برای تبدیل شدن به یک دانشگاه کارآفرین مهیا نماید.

دکتر نظام‌آبادی یکی دیگر از طرح های در دست اجرای دانشگاه آزاد اسلامی را طرح شهرک فناوری آزاد «شفا» عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در این طرح که در امور علمی، پژوهشی، فناوری، صنعتی، خدماتی و تجاری ورود پیدا کرده و مقرر گردیده تا در هر مرکز استان یک نمونه آن پیاده شود، تمامی بسترهای لازم برای شرکت‌های فن‌آور ارائه خواهد شد. بدین ترتیب طرح‌ها ابتدا در این شهرک ها پیاده‌سازی و در صورت موفقیت طرح، زمینه تجاری‌سازی علم فراهم می‌شود.

وی گفت: در حوزه پژوهش یکی از اصلی‌ترین وظایف دانشگاه‌‌ها، ایجاد بسترهای لازم برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان است تا بدین ترتیب پاسخی مناسب به بخشی از نیازهای استان داده شود و همین فرآیند است که می‌تواند دانشگاه را از دانشگاه پژوهشی به دانشگاه کارآفرین تبدیل نماید.

دکتر نظام‌آبادی ادامه داد: در حالیکه دانشگاه‌های کارآفرین دنیا حدود 75 درصد منابع مالی خود را از منابع غیرشهریه‌ای تامین می‌کنند، این رقم در سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی به 12 درصد، امسال به حدود 16 درصد و در افق ترسیم‌شده طی برنامه 5 ساله ششم رقم 40 درصد برای آن هدفگذاری شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی بابیان اینکه پژوهش به معنای واقعی از تحصیلات تکمیلی شروع می شود،گفت : رویکرد دانشگاه آزاداسلامی دردوره جدید مدیریت توسعه تحصیلات تکمیلی است بنحوی که درسال های آینده بارعلمی بیش از 60درصد تحصیلات تکمیلی دانشگاه های کشور به عهده دانشگاه آزاداسلامی باشد که این مهم برگ زرین دیگری ازافتخارات دانشگاه آزاداسلامی خواهد بود و این رسالت ما را در برنامه ریزی وتجهیزامکانات آموزشی وپژوهشی سنگین تر می کند .

بنابر همین گزارش، دکتر زنجیردار معاون پژوهش وفنآوری واحد اراک نیز درادامه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در حال حاضر دارای 19 هزار دانشجو، 350 عضو هیأت علمی، 140 استادیار و حدود 12 نفر دانشیار و استاد تمام است که در رشته‌های بسیار متنوعی به امر تعلیم و تعلم اهتمام دارند و این آمار گواه آنست که پتانسیل بسیار خوبی در بحث تولیدات علمی در این دانشگاه وجود دارد به گونه‌ای که این واحد دانشگاهی تاکنون بیش از 600 مقاله ISI و 600 مقاله علمی پژوهشی را در نشریات مختلف به چاپ رسانده و با ارائه بیش از 800 مقاله در کنفرانس های داخلی و بین‌المللی حضوری توانمند داشته است.

وی چاپ 220 عنوان کتاب توسط انتشارات علمی دانشگاه، فعالیت 9 نشریه تخصصی فعال که 7 مورد آنها علمی پژوهشی بوده و 2 مورد نیز بصورت ISI به چاپ می‌رسند، انعقاد بیش از 20 مورد تفاهم‌نامه با سازمان ها و دوایر مختلف، تلاش جهت سازماندهی و ساماندهی اولویت‌های پژوهشی دستگاه ها به سمت پایان‌نامه‌های مقاطع ارشد و دکتری، انجام 400 طرح پژوهشی و در دست اقدام بودن 50 طرح دیگر طبق قراردادهای منعقده با سازمان ها و دوایر در قالب طرح های درون و برون‌دانشگاهی، راه‌اندازی باشگاه پژوهشگران جوان از سال 1377 با عضویت 1300 نفر از دانشجویان نخبه با خروجی 42 طرح خاتمه‌یافته و 82 ثبت اختراع، فعالیت 15 انجمن علمی دانشجویی فعال در حوزه‌های مختلف با رویکرد برگزاری کارگاه‌ها و بازدیدهای علمی متنوع را بخشی از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برشمرد.

دکتر زنجیردار با اشاره به اجرای طرح «ساها» و خرید بیش از 2 میلیارد تومان تجهیزات جدید طی 2 سال اخیر در واحد اراک گفت: یکی از نقاط قوت این طرح پیدا کردن مزیت‌های نسبی در هر منطقه و همچنین عملکرد یکپارچه است.

معاون پژوهش وفنآوری واحد اراک با بیان اینکه به دنبال اخذ استاندارد ایزو 17025، مدیریت خدمات آزمایشگاهی هستیم، گفت: با اجرای این طرح تعامل بسیار خوبی بین صنعت و دانشگاه برقرار می‌شود که در همین راستا کتابچه‌هایی از مشخصات دستگاه‌ها و اطلاعات کارگاهی دانشگاه تهیه و در قطب های صنعتی و دیگر مراکز علمی توزیع خواهد شد.