برگزاری جلسه شورای معاونان آموزشی دانشگاه های آزاد اسلامی استان‌های مرکزی در واحد اراک

۱۷ دی ۱۳۹۴ | ۰۱:۵۴ کد : ۵۹۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۱۰
روابط عمومی
برگزاری جلسه شورای معاونان آموزشی دانشگاه های آزاد اسلامی استان‌های مرکزی در واحد اراک

دکتر نظام آبادی:

افزایش ارائه مقالات  ISIو علمی و پژوهشی در راستای ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی

 به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، جلسه شورای معاونان آموزشی دانشگاه های آزاد اسلامی استان‌های مرکزی با حضور دکتر علیرضا نظام‌آبادی دبیر هیأت امنا و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، دکتر ذبیح پیرانی رییس شورای معاونان آموزشی استان مرکزی و کلیه معاونان آموزشی واحدها و مراکز دانشگاهی استان در سالن جلسات حوزه ریاست واحد اراک برگزار شد.

از مهم‌ترین بررسی دستورات کاری این جلسه، ساعات تدریس موظف اعضای هیأت علمی و جایابی و تکمیل ساعات موظفی آنان در سطح واحدها و مراکز آموزشی بود.

در ابتدای جلسه دکتر علیرضا نظام‌آبادی ضمن اشاره به نتایج و مصوبات نهمین جلسه هیأت امنای استان مرکزی که در حضور جناب آقای دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید، اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی، معاونان آموزشی واحدها و مراکز دانشگاهی استان باید در جذب هیأت علمی جدید از یک سو و کاهش تعداد مدرسان حق‌التدریس از سوی دیگر به طور جدی اقدام نمایند.

وی با اشاره به تعهد استان در افزایش تعداد اعضای هیأت علمی و ذکر نکاتی در خصوص برنامه ششم توسعه دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی باید به تعهد خود در جذب حداقل 123 عضو هیأت علمی جدید تا پایان سال 95 عمل نماید و لذا ضروری است معاونان آموزشی استان بر تحقق این امر مهم ورود و نظارت کامل داشته باشند.

رییس دانشگاه آزاداسلامی اراک در بخش دیگری از سخنان خود تأکیدکرد: به هیچ وجه مدرسان با مرتبه علمی مربی حتی اگر از رساله خود در مقطع دکتری دفاع کرده باشند، نمی‌توانند در مقطع تحصیلات تکمیلی تدریس نمایند مگر در شرایط خاص و با مجوز سازمان مرکزی دانشگاه و دبیر شورای آموزشی استان می‌بایست از معاونان آموزشی واحد بخواهد تا بر این امر نظارت دقیق داشته باشند.

دکتر علیرضا نظام‌آبادی در خصوص افزایش ارائه مقالات  ISIو علمی و پژوهشی در راستای ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی اظهار داشت: این موضوع به دلیل تأثیرگذاری در ارتقای مرتبه علمی اساتید و هم‌چنین تأثیر آن در ارتقای توانمندی علمی آنان و در نتیجه ارتقای کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است که باید یکی از اهداف مهم معاونان پژوهشی باشد و معاونان آموزشی (کارگزینی هیأت علمی) می‌بایست راه ارتقای اعضای هیأت علمی را بیش از پیش هموار نمایند.

دکتر علیرضا نظام‌آبادی ضمن تأکید بر ارتقای کیفیت آموزش اظهار داشت: نظارت بر رعایت دقیق سرفصل دروس، برگزاری کامل کلاس‌های دروس نظری و عملی، حضور به موقع اساتید در کلاس‌های درس، حضور کامل و مؤثر مدیران گروه‌های آموزشی و ... از جمله مصادیق افزایش کیفیت آموزش هستند که معاونان آموزشی می‌بایست بر این امور به صورت دقیق نظارت نمایند.

دبیر هیأت امنا استان مرکزی افزود: شورای گسترش استان باید به دنبال تأسیس رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای کارا و کارآمد باشد و با احتساب سند آمایش استان و بررسی رشته‌های موجود و درخواست واحدهای دانشگاهی به نوعی برنامه‌ریزی نماید که توزیع صحیح و منطقی رشته مقاطع تحصیلی در سطح استان صورت پذیرد.

دکتر علیرضا نظام‌آبادی با توجه به اهمیت ارتقای کیفی تدریس در کلاس‌های درسی گفت: معاونان آموزشی در برخی از روزهای هفته در تعدادی از کلاس‌های درسی حضور یابند تا بحث کمی و کیفی تدریس را از نزدیک و در فضایی صمیمی بررسی و تحلیل نمایند.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی استاندارد نسبت استاد به دانشجو به ویژه نسبت استاد و دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کلاس‌های آموزشی را یکی از مواردی ذکر کرد که مستقیماً زیر نظر دفتر ایشان مورد بررسی و نظارت قرار گرفته و واحدهای آموزشی موظفند برابر بخشنامه‌های سازمان مرکزی در این خصوص عمل نمایند.

وی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر از زحمات حوزه آموزش در واحدها و مراکز دانشگاهی استان، پی‌گیری و نتایج حاصله در این جلسه را از معاونان آموزشی خواستارشد.