نخستین نشست صمیمی دانشگاهیان واحد اراک با سیدمهدی مقدسی نماینده مردم شریف اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی

۱۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۵ کد : ۸۶۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۱۸۱
اداره کل روابط عمومی
نخستین نشست صمیمی دانشگاهیان واحد اراک با سیدمهدی مقدسی نماینده مردم شریف اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی

دکتر نظام آبادی رییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی:

از نمایندگان مجلس درخواست داریم مجمع نمایندگان و دانشگاهیان را در استان تشکیل دهند.

نماینده اراک: چرا نباید جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی را در دنیا ارتقا ‌دهیم

به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاداسلامی اراک، نخستین نشست صمیمی دانشگاهیان واحد اراک با سیدمهدی مقدسی نماینده مردم شریف اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی و با حضور ریاست، استادان، دانشجویان و کارکنان درسالن جلسات حضرت امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

در این نشست ابتدا دکتر علیرضا نظام‌آبادی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن خوشامد به نماینده کلان‌شهر اراک گفت: این دانشگاه درسال 1364 تأسیس و با 10 رشته، کار خود را آغاز کرده است و در حال حاضر با دارا بودن 20 هزار دانشجو و 274رشته مقطع تحصیلی بزرگ‌ترین دانشگاه آزاد اسلامی در غرب کشور محسوب شده و به عنوان یک واحد جامع در کلیه مقاطع مختلف تحصیلی آموزش عالی از کاردانی تا دکترای تخصصی فعالیت می‌کند.

دکتر نظام آبادی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی اراک تنها مرکز آموزش عالی است که با داشتن مؤسسه آموزش سما و دانشگاه آزاد اسلامی از دوران مهد کودک تا مقطع دکتری را پوشش می‌دهد.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن تأکید بر تعامل سازنده دانشگاه و مسؤولان استان اظهار داشت: اولین درخواست از جناب آقای مقدسی نماینده محترم مردم اراک، کمیجان و خنداب این است که مجمع نمایندگان استان و دانشگاهیان را ایجاد نمایند و به صورت ماهیانه و یا فصلی جلسه‌ای با حضور نمایندگان مجلس استان و دانشگاهیان تشکیل گردد تا در این مجمع نظرات کارشناسی و متخصصان دانشگاهی در امور قانون‌گذاری لحاظ شده و نمود خوبی در پیشبرد امور کشور و استان داشته و از طرفی دیدگاه‌های نمایندگان محترم استان در سیاست‌گذاری و اقدامات دانشگاه‌های استان لحاظ گردد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان ادامه داد: این مجمع در برخی از استان‌ها از جمله اصفهان، همدان، تبریز و قزوین شکل گرفته و نتایج بسیار مهم و چشم‌گیری نیز برای این استان‌ها داشته است  .

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اراک با اشاره به تغییر روند مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «مرکز ثقل و تمرکز دانشگاه آزاد اسلامی در زمان مدیریت جناب آقای دکتر میرزاده، مسائل فرهنگی، پژوهشی، درآمدزایی، کارآفرینی، عدم وابستگی به شهریه و کیفیت‌بخشی به خدمات آموزشی است و این موضوع به صورت جدی مورد توجه ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.»

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در خصوص واحدهای دانشگاهی استان گفت:« 8 واحد از مجموع 16 واحد دانشگاه آزاد اسلامی در استان زیان‌ده هستند که مرکز استان با حمایت‌های خود توانسته این واحدها را فعال نگه دارد .»

دکتر نظام آبادی، دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان دانشگاهی بدون مرز معرفی کرد و گفت:« در واحد اراک 350 عضو هیأت علمی و 750 استاد حق‌التدریس مشغول به کار هستند، ولی تاکنون از پتانسیل این عزیزان در امور اجرایی استان استفاده نشده است. اگرچه تاکنون ارتباط دانشگاه آزاد اسلامی با استان به صورت یک سویه برقرار بوده و ما آمادگی داریم این ارتباط به صورت کامل و دوسویه برقرار شود. »

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یکی از برنامه‌های این دانشگاه برای برون‌رفت از زیان‌دهی را ایجاد رشته‌های پرطرف‌دار و دارای بازار کار مناسب برشمرد و گفت:« ایجاد و توسعه رشته‌های پزشکی ،پیراپزشکی ورشته های چندنظمی یکی از برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی است که نیازمند همکاری، کمک و مساعدت مسؤولان بوده و نمایندگان مجلس نیز در این خصوص باید یاریگر این مجموعه دانشگاهی باشند. »

وی در همین خصوص افزود: «در سال‌های گذشته موافقت اصولی ایجاد رشته داروسازی به این دانشگاه داده شده علی رغم تلاش های جدی ومهمی که دراین دوسال انجام گرفته ولی در برخی موارد عدم همکاری مسؤولان وقت وزارت بهداشت مانع تحقق این مهم بوده است. اگرچه این دانشگاه به منظور ایجاد رشته دانشگاهی مذکور، تمامی زیرساخت‌های لازم را از قبیل تجهیز آزمایشگاه‌های مورد نیاز و تأمین اعضای هیأت علمی این رشته به انجام رسانده است و در این زمینه هیچ مشکلی ندارد .»

دکتر نظام‌آبادی در خصوص ایجاد سامانه ساها در دانشگاه آزاد اسلامی اظهارکرد:« سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد، شبکه‌ای منسجم و یک‌پارچه است که متشکل از شبکه‌های استانی بوده و هزاران آزمایشگاه و کارگاه عضو سامانه را در سراسر کشور به منظور هم‌افزایی و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود و ارائه خدمات پیشرفته آزمایشگاهی و کارگاهی به پژوهشگران استان و کشور به یک‌دیگر متصل می‌کند.»

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان با بیان این که فعالیت‌های پژوهشی دانشگاهی می‌بایست در راستای نیازهای استان باشد، گفت: «جهت‌دهی منطقی، هوشمندانه و آگاهانه به فعالیت‌های پژوهشی اعم از پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکتری و هدفمند کردن آنها در راستای کیفی‌سازی صنعت استان و برطرف کردن مشکلات، معضلات و نیازهای صنعتی استان، از اولویت‌های مهم این دانشگاه است که به همین منظور تأسیس و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تجاری‌سازی پژوهش‌ها و ایجاد بازوی مشورتی برای مدیران ارشد استان در دستور کار دانشگاه قرار گرفته که امید است از این فرصت برای تعامل و رفع مشکلات، معضلات و کیفی‌سازی صنایع، ادارات، نهادها و تشکیلات و شاکله مدیریتی استان به نحو شایسته‌ای استفاده شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک افزود: «تهیه و تدوین یک بانک اطلاعاتی شامل مشکلات، معضلات و نیازهای صنعتی، مدیریتی، فرهنگی، علمی و پژوهشی استان جهت ایجاد فضای رقابتی سالم بین دانشگاه‌ها، گام مؤثری در حل مسائل و معضلات جامعه و استان خواهد بود.»

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی اظهار کرد:« دانشگاه آزاد اسلامی اراک از ظرفیت‌های بزرگی برای حل مشکلات صنعتی، مدیریتی، فرهنگی و ... در استان برخوردار است و در صورتی که زمینه‌های مناسب برای ارتباط واقعی و مؤثر دانشگاه با جامعه برقرار گردد، خدمات دانشگاه به جامعه، تحول‌آفرین خواهد بود.»

در ادامه این نشست تعدادی از نمایندگان دانشجویان و تشکل‌های مختلف دانشگاهی، یک نماینده از کارکنان و چند تن از استادان دانشگاه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

سپس سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت:« وضعیت دانشگاه را باید از زبان هیأت علمی شنید، زیرا با شنیدن نظرات آنان، تصویری واقعی از دانشگاه و مشکلات و معضلات آن ترسیم خواهد شد و آن گاه می‌توان به دنبال علاج مشکلات بود. جامعه‌ای پیشرفت خواهد کرد که به اندیشمندان و دانشمندانش ارج نهد و دغدغه های آنان را برای رشد و توسعه خود شنیده و مد نظر قرار دهد.»

مقدسی افزود: «تمایل دارم در جلسه‌ای با حضور اعضای هیأت علمی، واقعیت‌های جامعه و راه‌های برون‌رفت از این مسائل را در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های فرهنگی، عمرانی و اجتماعی بشنوم .»

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که پایه و اساس رشد هر جامعه‌ای، رشد علم و فرهنگی از سوی دانشگاه است؛ گفت: «در جامعه می‌بایست حفظ حرمت و تکریم اساتید و محققان، از ظاهر به باطن بدل شود و جامعه‌ای که به نخبگان و دانشمندان خود بهای واقعی بدهد، می‌تواند اطمینان داشته باشد جامعه‌ای رو به رشد است.»

وی با اشاره به مدیران قبلی دانشگاه آزاد اسلامی که در ایجاد و تثبیت این دانشگاه نقش ارزنده‌ای داشته‌اند اظهارکرد: باید یاد کنیم از آقای خواجه پیری که با دستان خالی توانستند این واحد دانشگاهی را بسازند و بنده نیز آن زمان که فرماندار اراک بودم، در حد توان کمک‌های شایانی به این مجموعه نمودم و با پرداخت تسهیلات و رفع مشکلات موجود در زمینه اراضی و سایر موارد، در ساخت این دانشگاه به سهم خود تلاش کردم که البته از وظایف بنده بوده است.

مقدسی در ادامه افزود: عمر و دوره مسؤولیت‌ها کوتاه است، لذا باید در این دوره کوتاه به گونه‌ای کار کنیم که اثرات آن برای سالیان سال باقی بماند. بنابراین جهت انجام کارهای ماندگار و خدمت‌گزاری نباید فرصت‌ها را از دست داد و می‌بایست در این راه با جان و دل تلاش کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب افزود: «دکتر میرزاده به عنوان رییس دانشگاه آزاد اسلامی کشور، به دنبال توسعه کیفی دانشگاه هستند و جهت ارتقای رتبه و جایگاه این دانشگاه در سطح بین‌المللی، توسعه حوزه‌های پژوهشی و فرهنگی را بیش از هر چیزی مد نظر دارند که این نویدبخش آغاز دورانی متفاوت و پربار است.»

وی افزود: چرا ما نباید جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی را در دنیا ارتقا ‌دهیم تا دانشجویان برای تحصیل به هند و مالزی و غیره نروند، در صورتی که حتی می‌توانیم با توسعه کیفی دانشگاه کاری کنیم که از خارج از کشور برای تحصیل به دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کنند.

مقدسی راهکار برون‌رفت از زیان‌دهی برخی واحدهای دانشگاهی را مراجعه به نظرات افراد متخصص از جمله اساتید دانشگاه برشمرد و گفت: «بنده از دکتر نظام آبادی انتظار دارم برای این که واحدهای دانشگاهی را از زیان‌ده بودن نجات دهند، نظرات اساتید را در این خصوص گرفته و پس از بررسی، راهکارهای قابل اجرا را عملیاتی نمایند.»

مقدسی افزود: ما برای برون‌رفت از این وضع باید از نظرات اساتید و ازجمله اعضای هیأت علمی استفاده نماییم. در غیر این صورت ممکن است حتی اساتید نتوانند موظفی خود را پر کنند که این خود فاجعه است. ایجاد و توسعه رشته‌های کاربردی، اثربخش و دارای بازار کار مانند دندان‌پزشکی، داروسازی و ... می‌بایست در اولویت و دستور کار دانشگاه قرار گیرد تا هم نیازهای استان برطرف گردد و هم مشکلات زیان‌ده بودن واحدهای دانشگاهی تا اندازه‌ای برطرف شود.

مقدسی ضمن تأکید بر معرفی ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی به جامعه گفت: بخش‌های پژوهشی دانشگاه باید به صورت کاربردی به متن جامعه بیایند تا در یک تعامل سالم و دو طرفه با بخش‌های مختلف جامعه، در حل مشکلات و معضلات و ایجاد بسترهای نوین رشد و توسعه مفید واقع شوند. ارتباط بین صنعت و دانشگاه فقط مختص به دانشگاه آزاد اسلامی نیست، بلکه همه دانشگاه‌ها باید فعال شوند و بنده نیز در ایجاد این ارتباط کمک خواهم کرد .

وی اظهار کرد: در بازدید از شهرداری اراک به شهردار عرض کردم بدنه شهرداری متورم است و مغز آن کوچک است و باید بین این بدنه و مغز تناسب برقرار شود و این تناسب زمانی ایجاد خواهد شد که بین شهرداری و مدیریت شهری و شورا با دانشگاه ارتباطات مناسب و مؤثری برقرار شود و از نظرات دانشگاهیان در اداره امور شهر استفاده گردد. در حالی که الان هیج ارتباطی بین شهرداری و دانشگاه وجود ندارد. با این حجم و تعداد پروژه‌ها، در جلسات و شورا و کارگروه‌ها از نظرات دانشگاه استفاده نمی‌شود. متأسفانه با وجود 350 عضو هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اراک، در مدیریت شهری و صنعت از نظرات آنها بهره‌برداری نشده و این خود فاجعه است، در حالی که می‌بایست حتماً میان دانشگاه و صنعت و هم‌چنین دانشگاه و مدیریت شهری یک ارتباط دوسویه مفید و مؤثر برقرار شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب افزود: شما اساتید دانشگاه باید به نماینده مجلس نیز کمک کنید. یک نماینده مجلس حتی اگر علامه دهر باشد، باید از کمک فکری دیگران استفاده کند و ما باید هر روزمان بهتر از دیروز باشد که این یک آموزه دینی است و اگر به این یک نکته عمل کنیم کفایت می‌کند.

مقدسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: در دیدار با مقام معظم رهبری، ایشان فرمودند مجلسیان مواظب باشند و انقلابی‌گری را مد نظر داشته باشند و مجلس باید کمک دولت باشد تا موانع برطرف شود .لذا بر ماست که سیاست‌های کلی نظام، چشم‌انداز و اقتصاد مقاومتی را به جد در مجلس دنبال کنیم تا آثار آن در جامعه محقق شود.

وی هم‌چنین با اشاره به حجم بالای کالای قاچاق در کشور گفت: وجود بیست میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور، در حکم خنجر از پشت به نظام اقتصادی کشور است که برای حل این مشکل به برنامه‌ریزی و تصویب قوانین پیش‌گیرانه نیاز است.

نماینده اراک، کمیجان و خنداب کاهش هزینه‌های تولید به منظور رقابت محصولات تولیدی کشور با سایر تولیدات جهانی را یکی دیگر از ضروریات برشمرد و گفت: با توجه به کاهش سود سپرده‌های بانکی باید نرخ تسهیلات نیز کاهش یابد و از سوی دیگر باید به صادرکنندگان مشوق‌ها و جوایزی پرداخت شود؛ در حالی که ما شاهد بودیم نه تنها این مشوق‌ها پرداخت نشده، بلکه فشارهای مالیاتی نیز تشدید شده است.

مقدسی راهکار دیگر برای رونق اقتصادی در کشور را هدایت منابع به سمت تولید و توجه به تشکیل شرکت‌های دانش بنیان برشمرد و گفت: با هدایت منابع به سمت تولید، هم‌زمان مشکل اشتغال و تولید حل خواهد شد و در این راه در مجلس به سهم خود تلاش خواهم کرد.

وی با اشاره به مشکلات گریبانگیر صنایع استان افزود: من به سهم خود اجازه نمی‌دهم واگن و ماشین‌آلات راه‌سازی که در داخل قابل تولید است، از خارج وارد شود تا زمینه برای حضور و فعالیت شرکت‌های داخلی از جمله هپکو و واگن‌سازی پارس فراهم و مشکلات این صنایع برطرف شود و مشکل اشتغال و رونق اقتصادی در استان مرتفع گردد .